Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W powiecie pińczowskim oddano hołd Polakom pomordowanym na Wschodzie

Irena IMOSA [email protected]
W Pińczowie na cmentarzu parafialnym jest także symboliczny Grób Katyński, w którym złożono ziemię przywiezioną z lasu w Katyniu.
W Pińczowie na cmentarzu parafialnym jest także symboliczny Grób Katyński, w którym złożono ziemię przywiezioną z lasu w Katyniu. fot. Irena IMOSA
Osiemdziesiąt dębów upamiętniać będzie 80 mieszkańców powiatu pińczowskiego - ofiar zbrodni sowieckich na Wschodzie

W Pińczowie trwają ostatnie przygotowania do obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, która ze szczególnym okrucieństwem dokonana została także bardzo licznej grupie około 80 mieszkańców dawnego powiatu pińczowskiego.

W piątek, 9 kwietnia środowiska kombatanckie, członkowie organizacji i stowarzyszeń patriotycznych, młodzież i przedstawiciele samorządów oddadzą hołd ofiarom zbrodni. Od początku tygodnia w miejscu straceń na tak zwanym Zawiezieniu trwały ostatnie prace porządkowe. Ekipy służb komunalnych grabiły liście i porządkowały teren w pobliżu obelisków, tablic i krzyży.

- To miejsce jest szczególne dla historii miasta i regionu. Uświęcone jest krwią tych, którzy zginęli tutaj w Pińczowie z rąk hitlerowskiego okupanta. Tu oddali swe młode życie pińczowscy harcerze Szarych Szeregów. Tutaj także pragniemy upamiętnić fakt mordu na mieszkańcach naszego powiatu, którzy stracili życie na Wschodzie. Wykonaliśmy nowe poręcze przy wejściu i nowe ławki, bowiem przybędzie tu w piątek wiele osób w starszym wieku - mówi Marek Omasta, przewodniczący rady Miejskiej, który doglądał przygotowań do obchodów.

W Pińczowie rocznicowe uroczystości organizują: oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii krajowej, w tym także Szarych Szeregów, Towarzystwo Przyjaciół Ponidzia, Związek Harcerstwa Polskiego i wiele instytucji życia publicznego. Pińczowianie pragną także upamiętnić osoby, które straciły życie w wyniku sowieckich represji powojennych.

Ogółem w efekcie żmudnych i skrupulatnych poszukiwań, pani Teresie Znojek - kombatantce Szarych Szeregów, udało się ustalić około 80 nazwisk, które znajda się na trzech tablicach pamiątkowych ustawionych w miejscu pamięci na Zawiezieniu, przy Kaplicy Katyńskiej znajdującej w klasztorze ojców Franciszkanów na Mirowie oraz w lesie michałowskim, gdzie 30 kwietnia ustawiona zostanie trzecia z tablic i gdzie Nadleśnictwo Pińczów zasadzi 80 Dębów Pamięci - na cześć każdej z ofiar.

Pierwszy z tych dębów już w piątek zasadzony zostanie na Zawiezieniu, co towarzyszyć będzie odsłonięciu pierwszej z wspomnianych tablic. Uroczystość w tym miejscu rozpocznie się o 12.30. Wcześniej, bo już o godzinie 10 w Bibliotece Publicznej przy ulicy Nowy Świat odbędzie się prelekcja i otwarcie wystawy poświęconej ofiarom zbrodni sowieckich. Po południu - o godzinie 16 - w kościele przy klasztorze ojców Franciszkanów-Reformatów na Mirowie odbędzie się liturgia uroczystej mszy świętej w intencji ofiar zbrodni na Wschodzie. Przy istniejącej tu od kilkunastu lat Kaplicy Katyńskiej odsłonięta zostanie druga z tablic.

W Kaplicy Katyńskiej obok brzozowego krzyża na którym wisi cierniowy wieniec ustawiono tablicę z apelem jeńca Kozielska, księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego. "Dokument z 5 marca 1940 roku, który przekazuję, jest bezprecedensowym dowodem zbrodni ludobójstwa. To polecenie wymordowania 22 tysięcy Polaków. W tym rozkazie czytamy: Rozpatrzyć w trybie specjalnym z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelania. Sprawy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych i bez przedstawienia zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia. To było ludobójstwo - to był Katyń" - czytamy w apelu księdza prałata Zdzisława Peszkowskiego, który wiele lat przed śmiercią odwiedzał Pińczów i uczestniczył tu w odsłonięciu symbolicznego Grobu Katyńskiego na miejscowej nekropolii, a także Kaplicy Katyńskiej na Mirowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie