Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Radkowie ekologia się opłaca. Gminie zwracają inwestycje w ochronę środowiska

Rafał Banaszek
Wójt Radkowa Stanisław Herej już liczy oszczędności z budowy kotłowni ekologicznych w swojej gminie.
Wójt Radkowa Stanisław Herej już liczy oszczędności z budowy kotłowni ekologicznych w swojej gminie. Rafał Banaszek
Trzy razy mniej pieniędzy kosztowało ogrzanie szkoły w Radkowie pelletem drzewnym, zamiast drogim olejem opałowym. Wójt nie żałuje budowy kotłowni ekologicznych w swojej gminie.

- Po pierwszym sezonie grzewczym można powiedzieć, że nowoczesne kotły na biomasę się sprawdziły i są o wiele tańsze w eksploatacji, niż wcześniejsze kotły opalane olejem i węglem - mówi wójt Stanisław Herej i podaje konkretny przykład:
- Ogrzanie Zespołu Szkół w Radkowie olejem opałowym kosztowało nas w sezonie grzewczym 120 tysięcy złotych. Po wymianie kotła na pellet drzewny za ogrzewanie zapłaciliśmy w tym sezonie 40 tysięcy - liczy zyski wójt Herej.

W ubiegłym roku, przypomnijmy, uruchomiono w Radko¬wie najnowocześniejszą kotłownię w powiecie włoszczow¬skim. Drogi kocioł olejowy został zastąpiony przez piec na pellet drzewny o mocy 150 kilowatów z pełną automatyką. Podobny kocioł, ale o mocy 30 kilowatów zamontowano w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Kossowie.

Przy okazji wymiany pieca w Radkowie zamontowano na dachu szkoły kolektory słoneczne dla potrzeb podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Cała inwestycja kosztowała 414 tysięcy złotych, w tym 252 tysiące sfinansowała Unia Europejska.
Dodajmy, że większość budynków użyteczności publicznej w Radkowie, w tym sam Urząd Gminy, jest ogrzewanych biomasą (brykietem z drewna).

- Z naszych doświadczeń wynika, że ogrzewanie biomasą jest o wiele tańsze, niż innymi nośnikami energii i dodatkowo nie zanieczyszcza środowiska naturalnego. Zachęcam mieszkańców naszej gminy do sięgania po środki pomocowe na takie działania proekologiczne - twierdzi wójt Radkowa.

To nie jedyne inwestycje w ekologię. Wszystkie sołectwa w tej gminie mają już wodociągi, w 5 sołectwach jest kanalizacja, a w mniejszych wybudowano około 70 przydomowych oczyszczalni ścieków. Stopień skanalizowania gminy Radków wynosi obecnie ponad 60 procent terenu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie