Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W regionie kazimierskim najzdrowsi żołnierze na Powiślu

Adam LIGIECKI
Na uroczystą inaugurację kwalifikacji przybyli (od lewej): major Waldemar Sroka, burmistrz Waldemar Trzaska, wicestarosta Michał Bucki oraz Stanisław Dzięcioł, szef "resortu wojskowego” w kazimierskim ratuszu.
Na uroczystą inaugurację kwalifikacji przybyli (od lewej): major Waldemar Sroka, burmistrz Waldemar Trzaska, wicestarosta Michał Bucki oraz Stanisław Dzięcioł, szef "resortu wojskowego” w kazimierskim ratuszu. Fot. Marek Krupa
Kiedyś nazywało się to poborem. Teraz - kwalifikacją wojskową. Niezależnie od terminologii, wielka operacja rozpoczęła się przedwczoraj w regionie kazimierskim.

Jeszcze nie tak dawno poborowi drżeli na myśl o tym, że mogą zostać wcieleni. Próbowali różnych sposobów, by wymigać się wojska. Dzisiaj - po uzawodowieniu polskiej armii - nie budzi to już tyle emocji. Nikt nie musi się obawiać, że od razu pójdzie "w kamasze".

Kazimierska Powiatowa Komisja Lekarska rozpoczęła pracę w poniedziałek. Wezwania do stawienia się przed oblicze komisji otrzymało nieco ponad 300 mężczyzn. Oprócz rocznika podstawowego (1992) są to również starsze roczniki, a także panie. Po raz pierwszy kwalifikacja odbywa się w hali sportowej przy ulicy Kościuszki.

Uroczystej inauguracji prac Powiatowej Komisji Lekarskiej dokonali wicestarosta kazimierski Michał Bucki i Waldemar Trzaska, burmistrz Kazimierzy Wielkiej. Komisją kieruje lekarz internista Kazimierz Pietrzyk. Nadzór nad wojskową stroną operacji sprawuje major Waldemar Sroka, szef Wydziału Rekrutacji buskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Przeznacza on osoby polegające kwalifikacji do różnych form służby wojskowej.

Od poniedziałku do końca tygodnia będą stawać przed komisją mieszkańcy największej gminy w powiecie - Kazimierzy Wielkiej. Potem kolejno: Skalbmierz (11 kwietnia), Bejsce (13), Opatowiec (14) oraz Czarnocin (15 kwietnia). Najwięcej, bo prawie połowa - 150 osób poddanych kwalifikacji wojskowej pochodzi z gminy Kazimierza Wielka. Z gmin Skalbmierz i Czarnocin - po 48, Bejsce - 30 osób. Najmniej, bo 26 osób z gminy Opatowiec.

Ostatni dzień kazimierskiej kwalifikacji wojskowej - wtorek, 19 kwietnia, zarezerwowano dla kobiet. To pielęgniarki, studentki bądź absolwentki szkół o profilu medycznym. Wezwania otrzymały w tym roku dwie panie: z Kazimierzy Wielkiej i Czarnocina. Jeżeli przejdą pomyślnie test przed komisją, zasilą korpus medyczny Wojska Polskiego.

Powiat kazimierski ma najwyższy wskaźnik przyznanych kategorii zdrowia A na Ponidziu. W 2010 roku wyniósł 89,6 procent, a w latach poprzednich regularnie przekraczał granicę 90 procent. Dawało to naszym poborowym pierwsze miejsce w rankingu świętokrzyskim, a nawet w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie