Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rocznicę pacyfikacji Boru Kunowskiego

/CuK/
Kwiaty i znicze składa reprezentacja organizacji kombatanckich i strzeleckich.
Kwiaty i znicze składa reprezentacja organizacji kombatanckich i strzeleckich. Archiwum CK i AL. Brody
Na miejscu mordu 43 mieszkańców Boru Kunowskiego, w gminie Brody, w poniedziałek 4 lipca odbyły się rocznicowe uroczystości. Uczestnicy uroczystości spotykali się w środku wsi, przy kapliczce, gdzie stała historyczna stodoła. Stąd w asyście Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Kunowie, przeszli do pomnika ofiar, kilometr za wsią.

Tam mszę świętą za zamordowanych mieszkańców wsi odprawił ksiądz kanonik Wiesław Skrzypczyk, z parafii Chrystusa Nauczyciela w Ostrowcu Świętokrzyskim. Oprawę liturgiczną mszy zapewniła wspomniana orkiestra dęta oraz Chór Męski z parafii Krynki. Delegacje władz Brodów, Kunowa, leśnicy, kombatanci, drużyny strzeleckie złożyli kwiaty i zapalili znicze, przed pomnikiem pomordowanych.

Od 73 lat, niezależnie od pogody, sytuacji politycznej w kraju, przy śródleśnym pomniku ofiar pacyfikacji Boru Kunowskiego zbierają się rodziny pomordowanych. Ta rocznica jest medialnie zdominowana przez obchody rocznicy Pogromu Kieleckiego, 4 lipca 1946 roku. Wskutek donosu, 4 lipca 1943 roku, w niedzielę o świcie, hitlerowcy wkroczyli do Boru Kunowskiego z listą nazwisk. Wybrali całe rodziny, pomagające partyzantom lub z których wywodzili się partyzanci. Część rozstrzelali, a 21 osób, w tym dziewięcioro dzieci, spalili żywcem w stodole.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie