Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W rocznicę zwycięskiej bitwy. Uroczystość patriotyczna przy pomniku „Hubala” w gminie Brody. Zobacz zdjęcia

Mateusz Dudzik
Mateusz Dudzik
Delegacje składają kwiaty przy pomniku „Hubala” koło Leśnictwa Połągiew
Delegacje składają kwiaty przy pomniku „Hubala” koło Leśnictwa Połągiew Fot. Gmina Brody
Uroczystość patriotyczna odbyła się w poniedziałek, 9 października przy pomniku „Hubala” koło Leśnictwa Połągiew, w gminie Brody. Do młodzieży mówił Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i miłośnik historii Lasów Starachowickich. Było też ognisko i poczęstunek.

Uroczystość patriotyczna przy pomniku „Hubala” koło Leśnictwa Połągiew
84 lat temu w okolicy Brodów oddział ułanów dowodzony przez majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, stoczył zwycięską potyczkę z wojskami Wehrmachtu. W rocznicę tego wydarzenia kwiaty pod obeliskiem złożyli: Marcin Góźdź – Sekretarz Gminy Brody, Adam Podsiadło – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec ze współpracownikami, Jarosław Płusa z Leśnictwa Połągiew z pracownikami, Piotr Maj - radny Rady Powiatu Ostrowieckiego, Krzysztof Kita - radny gminy Ożarów oraz przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Brodach. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe gminy Brody, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski i 10 Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecny był także podporucznik Kamil Szczygieł – ze 103 Batalionu Lekkiej Piechoty z Ostrowca Świętokrzyskiego Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wszystkich powitał Adam Podsiadło – Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski.

– Dziękuję Marzenie Bernat, wójtowi Gminy Brody za wsparcie. Dziś nie mogła z nami być ale wspiera nas przy okazji ważnych przedsięwzięć na terenie gminy. Wspólnie ufundowaliśmy pomnik, przy którym stoimy – powiedział nadleśniczy.

Liczna grupa młodzieży ze szkoły w Brodach uważnie słuchała krótkiej opowieści Piotra Kacprzaka - wicedyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Mówił on o tym, że polskie oddziały próbowały przejść z obozu koło gajówki Klepacze, przez tory i rzekę Kamienną do głównego kompleksu lasów świętokrzyskich. Najpierw musieli pokonać oddział hitlerowców.

- Troska o pomnik jest ważna ale należy dbać o żywą pamięć tych wydarzeń. Trzeba się spotykać w miejscu takie jak to, wspominać dawne wydarzenia i przekazywać te informacje kolejnemu pokoleniu – mówił Piotr Kasprzak

Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w postaci gorącego dania. Młodzież dodatkowo miała ognisko koło leśniczówki.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie