Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu obchodzono 10-lecie krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zobacz zdjęcia i film

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 16 lat
Uroczystym pokazem musztry na dziedzińcu Zamku Królewskiego w wykonaniu Turków z Grodziska Dolnego w Sandomierzu zainaugurowano wojewódzkie obchody jubileuszu 20-lecia Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i 10-lecia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Było wielu regionalistów, ludowych twórców i ludzi związanych z szeroko pojętą kulturą.

W Sandomierzu obchodzono 10-lecie Krajowej listy UNESCO

Niematerialne dziedzictwo kulturowe to nasze tradycje, zwyczaje, obrzędy czy też umiejętności odziedziczone po przodkach i przekazywane kolejnym pokoleniom. To żywe przejawy kultury, które społeczności uznają za swoje dziedzictwo kulturowe. Na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO znajduje się pięć polskich wpisów: szopkarstwo krakowskie, kultura bartnicza, sokolnictwo, dywany kwiatowe przygotowywane na procesje Bożego Ciała oraz tradycje flisackie.

Jak powiedziała doktor habilitacji Katarzyna Zalasińska dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, główny organizator obchodów utworzenie Krajowej listy jest niezwykle istotne nie tylko dla zachowania polskich tradycji, ale również promowania ich na świecie. – Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego ma niezwykle istotne zadanie - przedstawienie bogactwa i różnorodności żywego dziedzictwa niematerialnego oraz wyrażenie uznania dla społeczności kultywujących własne tradycje - przypomniała doktor habilitowany Katarzyna Zalasińska. - Jednocześnie tworzy ona podstawę do umieszczenia przejawów niematerialnego dziedzictwa kulturowego z terenu naszego kraju na międzynarodowych listach, prowadzonych przez UNESCO, co jest istotnym elementem promocji polskich tradycji w świecie - dodaje.

Zobaczcie galerię zdjęć z obchodów

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zwrócił uwagę na symboliczne miejsce obchodów jubileuszowych. - Mówimy o niematerialnym dziedzictwie, a Sandomierz aż kipi materialnością przekazu historycznego - powiedział wojewoda. - Czy da się to łączyć? Z pewnością, bo jedna i druga tradycja jest bardzo ważna. Sandomierz ma to szczęście, że te zabytki są w należyty sposób eksponowane, ale ma też szczęście do ludzi, którzy pieczołowicie odtwarzają tradycję niepisaną, taką niematerialną. Ja zawsze Sandomierz bardzo ceniłem i cenię. Uważam go za perełkę świętokrzyskiego, ale i całej Polski jeżeli chodzi o stronę zabytków. Są tutaj też dobrzy ludzie, co jest wartością dodaną do tego wszystkiego.

Podczas obchodów zaprezentowali się regionalni depozytariusze. Przybliżano – nadbużańskie tradycje tkackie – Perebory, zwyczaj dunajowania w Łukowej i okolicach, w pięknej mustrze przez zamkiem zaprezentowały się „Turki” Grodziskie. Zaprezentowano także flisackie tradycje w Ulanowie. Był też zwyczaj pożegnania starego roku przez Brodaczy ze Sławatycz oraz plecionkarstwo.

Zobaczcie galerię zdjęć z obchodów

Na sali nie mogło zabraknąć druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy, którzy od lat kultywują zwyczaj bziukania - wydmuchiwania ognia podczas mszy rezurekcyjnej. Dzięki wsparciu mieszkańców i wielu osób w marcu 2021 roku koprzywnickie bziuki zostały wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. - Proces nie był łatwy i krótki - przypomniał Krzysztof Pitra dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy. - Ale cieszy to, że w starania włączyła się cała społeczność Koprzywnicy, władze samorządowe, druhowie, strażacy, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i nasza etnografka Pola Rożek. Dziś koprzywnickie bziuki są marką, z której jesteśmy bardzo dumni.
Obchodom towarzyszyło otwarcie zorganizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wystawy "Tradycje od pokoleń.

Niematerialne dziedzictwo kulturowe w Polsce" oraz sesja na temat niematerialnego dziedzictwa.

Zostały także zaprezentowane przejawy niematerialnego dziedzictwa kulturowego z województwa świętokrzyskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie