Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu obchodzono Dzień Języka Ojczystego. Zorganizowano spotkanie z lokalnymi pisarzami. Kogo zaproszono?

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Gościem specjalnym był Andrzej Sarwa – autor ponad 250 publikacji książkowych z literatury pięknej, religioznawstwa, teologii i literatury popularnej, uhonorowany w ostatnim czasie wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami polskimi i zagranicznymi. Obok Katarzyna Knap Sawicka,   kierownik referatu Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miasta Sandomierza.
Gościem specjalnym był Andrzej Sarwa – autor ponad 250 publikacji książkowych z literatury pięknej, religioznawstwa, teologii i literatury popularnej, uhonorowany w ostatnim czasie wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami polskimi i zagranicznymi. Obok Katarzyna Knap Sawicka, kierownik referatu Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miasta Sandomierza. Klaudia Tajs
Pod hasłem „Dzień Języka Ojczystego z sandomierskimi pisarzami” w Sali Zegarowej sandomierskiego Ratusza odbyło się spotkanie z lokalnymi twórcami. O swoich dziełach i opisywanych w nich sandomierskich wątkach opowiadali sandomierzanie – historyk doktor Roman Chyła oraz Michał Śmielak. Gościem specjalnym był Andrzej Sarwa – autor ponad 250 publikacji książkowych z literatury pięknej, religioznawstwa, teologii i literatury popularnej, uhonorowany w ostatnim czasie wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami polskimi i zagranicznymi.

Z powodu istniejących obostrzeń spotkanie miało charakter zdalny – widzowie mogli uczestniczyć w nim za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook. Inicjatywa ta miała miejsce już po raz drugi, zmieniła się jedynie formuła wydarzenia – w ubiegłym roku spotkanie skupione było głównie na premierach książkowych, a tegoroczna edycja koncentrowała się na autorach książek, które ukazały się niedawno lub stanowią ważny zasób literacki Sandomierza.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania w Sandomierzu

O tym, jak ważni są pisarze nie tylko dla lokalnej społeczności oraz że samorząd jest dumny z tego, jak wiele osób – mieszkańców Sandomierza lub osób związanych z nim zajmuje się pracą naukową i literacką, dzięki czemu powstają niezwykle wartościowe dzieła, stanowiące kolejny element atrakcyjności miasta i jego potencjału kulturalnego mówil Janusz Stasiak zastępca burmistrza Sandomierza.

Jako pierwszy zaprezentował doktor Roman Chyła – redaktor i współautor dzieła pod tytułem „Sandomierskie żywoty średniowiecznych władców Polski”, który mówił o swojej współpracy z profesorem Feliksem Kirykiem oraz o bardzo szerokim odbiorze tej książki w Polsce i za granicą. Prezentowana książka, licząca ponad 900 stron, łączy w sobie zalety dwóch rodzajów publikacji: typowej książki historycznej, co dzięki lekkości pióra profesora Kiryka i dra Romana Chyły, czyni ją łatwą i przyjemną w czytaniu oraz książki dokumentalnej, zawierającej mnóstwo faktów, bardzo przydatnych zwłaszcza dla tych, którzy są zainteresowani szczegółami dotyczącymi konkretnego władcy, czy określonego okresu historycznego.

Michał Śmielak opowiedział o trzech swoich kryminałach, mających premiery w czasie tego ostatniego roku. Pisarz zaznaczył, że jego praca to nie jedynie prosty etap składający się z przelania swoich myśli na papier, ale jest to proces wymagający wielu lat dogłębnego, rzetelnego poszukiwania, nawet w przypadku fikcji – by powieść była jak najbardziej realistyczna, a czytelnik nie był wprowadzany w błąd.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania w Sandomierzu

Gość specjalny Andrzej Sarwa zaznaczył w swojej wypowiedzi jak ważne miejsce w jego działach zajmuje Sandomierz oraz że literatura piękna to jedynie wycinek w jego twórczości. Pisarz zaintrygował słuchaczy swoim zainteresowaniem eschatologią, która jako jeden z niezwykle ważnych dla autora tematów, miała duży wpływ na jego twórczość, przez co często pojawia się w wydanych przez niego dziełach. Andrzej Sarwa skromnie zaznaczył, że wyróżnienia, których ma na swoim koncie bardzo wiele, są dla niego przyjemnym momentem w życiu, ale główną motywację do pisania stanowi pasja i misja.

Na koniec spotkania Janusz Stasiak podziękował pisarzom za uczestnictwo w tej inicjatywie oraz za to, że podzielili się swoim doświadczeniem i relacją z procesu pisania tych dzieł. Burmistrz podkreślił także ponownie jak ważni są twórcy dla kultury miasta Sandomierza oraz pielęgnowanie poprawnego języka ojczystego, który jest wyjątkowy i niepowtarzalny.
Wydarzenie poprowadziła pani Grażyna Szlęzak-Wójcik.

Zobaczcie zdjęcia ze spotkania w Sandomierzu

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie