Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu odbyły się Rejonowe Mistrzowstwa Pierwszej Pomocy

Małgorzata Płaza [email protected]
Tomasz Marzec  z Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża pokazywał uczestnikom, jak posługiwać się defibrylatorem.
Tomasz Marzec z Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża pokazywał uczestnikom, jak posługiwać się defibrylatorem. Małgorzata Płaza
Drużyna z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich imienia Komisji Edukacji Narodowej w Sandomierzu wygrała zorganizowane w czwartek w tym mieście XXIII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy.

Marna frekwencja

Do zawodów zgłosiły się tylko cztery drużyny, chociaż zaproszenia, jak co roku, zostały skierowane do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych z powiatu sandomierskiego.

Zaniepokojony tak małą frekwencją był Leopold Wójcik, prezes Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Jego zdaniem, należy przeanalizować, czy brak zainteresowania udziałem w zawodach nie wiąże się z błędami w systemie kształcenia. Zaznaczył, że opanowanie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy powinien gwarantować nowy system "Edukacja dla bezpieczeństwa", jednak jego skuteczność będzie można ocenić dopiero za kilka lat.

Do rywalizacji stanęły pięcioosobowe drużyny z sandomierskich placówek: I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum, Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Ziemi Sandomierskiej, Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich, a także Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Trudne sytuacje

Zawody odbywały się w różnych częściach Starego Miasta, między innymi przy wejściu na Bramę Opatowską.

Najpierw sprawdzana była wiedza teoretyczna z zakresu udzielania pierwszej pomocy i historii ruchu PCK. W drugiej, praktycznej z pozoracjami, młodzież musiała poradzić sobie z konkretnymi zadaniami - pomóc ofiarom różnych wypadków. Był to upadek z wysokości; upadek, wskutek którego doszło do pęknięcia kości potylicznej i powstania krwiaka oraz do zatrzymania krążenia, a także przypadek wytrzewienia, czyli wydostania się wnętrzności z jamy brzusznej. Jak oceniali sędziowie, poziom wiedzy i umiejętności był różny.

Te umiejętności mogą uratować życie

Na młodzież czekała również szkoleniowa stacja.

- Utworzyliśmy ją w związku z zakupem automatycznego defibrylatora. Uczymy młodzież posługiwania się tym urządzeniem - wyjaśnił Leopold Wójcik.

Szkolenie prowadził Tomasz Marzec z Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, jeden z inicjatorów zakupu defibrylatora.

Młodzi ludzie uczestniczący w mistrzostwach mówili, że umiejętności z zakresu pierwszej pomocy zdobywają przede wszystkim na zajęciach Polskiego Czerwonego Krzyża, a rzadziej w szkole.

- Ta wiedza może uratować komuś życie. Nie można przecież stać bezradnie w sytuacji, gdy drugi człowiek potrzebuje pomocy - powiedziała jedna z uczestniczek.

Na zwycięzców mistrzostw czekały dyplomy, puchary oraz nagrody rzeczowe. Najlepsza drużyna będzie reprezentować powiat sandomierski na mistrzostwach województwa świętokrzyskiego.

Organizatorem czwartkowych zawodów był Zarząd Rejonowy PCK w Sandomierzu. Wsparcia udzieliły mu władze miasta i powiatu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie