Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu podpisano umowę z wykonawcą na budowę Lwowskiej Bis. To będzie ogromne przedsięwzięcie. Zobacz zdjęcia i film

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 7 lat
- To bardzo ważny dzień dla Sandomierza i mieszkańców naszego miasta – powiedział w murach Zamku Królewskiego Marcin Marzec, burmistrz Królewskiego Miasta, podczas podpisania umowy na budowę Lwowskiej Bis. Na realizację zadania wykonawca ma 46 miesięcy.

W Sandomierzu podpisano umowę z wykonawcą na budowę Lwowskiej Bis

Lwowska Bis, nazywana mini obwodnicą Sandomierza, będzie przebiegała po terenie niezabudowanym między linią zabudowy mieszkalnej, a strefą przemysłową w dzielnicy Nadbrzezie. Umowę na realizację inwestycji pomiędzy marszałkiem województwa Andrzejem Bętkowskim i wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem podpisano w lipcu ubiegłego roku.

Podpisy na umowie dotyczącej budowy drogi złożyli we wtorek 27 lutego, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Maciej Grzeszczak oraz przedstawiciel Mirbud SA, dyrektor techniczny Zdzisław Artur Stoiński. Uroczystemu podpisaniu umowy towarzyszył między innymi burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. Drogę o długości około 1,35 kilometra wybuduje konsorcjum firm: MIRBUD S.A. oraz KOBYLARNIA S.A.

W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu, we wtorek 27 lutego w podpisaniu umowy z wykonawcą inwestycji uczestniczyli członkowie zarządu Województwa Marek Jońca i Tomasz Jamka. – To inwestycja ważna nie tylko dla rozwoju Sandomierza, ale dla całego regionu świętokrzyskiego - powiedział Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa. - Po wielu latach starań rusza jej realizacja i za 46 miesięcy od daty podpisania umowy, czyli od dziś powinna zostać ukończona, co oznacza, że będziemy jeździli po bezpiecznej, szerokiej, dobrze przygotowanej drodze, która stanowi krwioobieg Sandomierza. Na pewno wpłynie w znaczący sposób na zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu. Gratuluję serdecznie mieszkańcom Sandomierza.

O znaczeniu inwestycji mówił także Marek Jońca członek Zarządu Województwa. – To trasa niezwykle ważna, ponieważ łączy dwa województwa – Świętokrzyskie z Podkarpaciem i otwiera świętokrzyski szlak komunikacyjny na kierunki południowy i wschodni - powiedział.- Ma to dla nas duże znaczenie. Realizacja inwestycji zaplanowana jest aż na 46 miesięcy, bo budowa tego odcinka drogi jest skomplikowana pod względem technicznym – zarówno na etapie projektowym, jak i realizacyjnym. Wierzymy, że droga zostanie wybudowana w zaplanowanym terminie, ponieważ wykonawca ma w tym zakresie duże doświadczenie. Kwota ponad 57 milionów złotych pozyskana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg jest oczywiście ważna, ale też udział Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego ma dla realizacji inwestycji ogromne znaczenie, bo gdyby nie kwota wymagana jest jako wkład własny, nie mielibyśmy dziś tego święta w Sandomierzu.

Inwestycja zlokalizowana jest na terenie miasta i gminy Sandomierz. Teren, na którym powstać ma droga ulica Lwowska – Bis położony jest na podmiejskim obszarze miasta Sandomierz. Droga przebiegać będzie głównie wśród terenów niezabudowanych – przez nieużytki, pojedyncze pola uprawne i łąki. Projektowana droga zbliżać się będzie do zabudowy mieszkaniowej usytuowanej obecnie wzdłuż istniejącego układu komunikacyjnego (ulice: Portowa, Mostowa, Torowa, Retmańska, Prosta, Lwowska).

Zakres zamówienia obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz wszelkich innych decyzji administracyjnych, uzgodnień i opinii niezbędnych dla zrealizowania zadania inwestycyjnego. Umowa przewiduje wykonanie robót budowlanych wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą w oparciu o dokumentację projektową wykonaną przez wykonawcę robót wraz ze świadczeniami nie będącymi robotami budowlanymi oraz zapewnieniem nadzoru przyrodniczego w zakresie wynikającym ze szczególnych przepisów oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, w razie konieczności zabezpieczenia i przeniesienia zabytków małej architektury, zapewnienia nadzoru archeologicznego i przeprowadzenia ratowniczych badań archeologicznych. Ponadto wykonawca zobligowany będzie do sprawowania nadzoru autorskiego nad opracowaną dokumentacją projektową.

W ramach umowy wykonawca zaprojektuje i wykona drogę wojewódzką 723 „Lwowska – bis” o długości około 1,35 kilometra. Będzie to droga dwujezdniowa z opaskami zewnętrznymi.
Każda z nowych jezdni będzie mieć szerokość podstawową dwa razy po 4,25 metra z pasem dzielącym oraz poboczami Ponadto wybudowane zostaną wiadukty nad ulicą Portową, nad ulicą Marynarską, Torową i bocznicą kolejową.
Powstanie także infrastruktura dla pieszych i rowerzystów oraz system odwodnienia korpusu drogi wojewódzkiej i pozostałych dróg.

Inwestycja będzie dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla zadania obwodnicowego w kwocie 57 milionów 330 tysięcy złotych. Łączne wydatki przewidziane na tę inwestycję w Wieloletnim Planie Finansowym wynoszą: 162 140 798 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie