Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu podsumowali program "Działaj Lokalnie". Stowarzyszenia przygotowały ciekawe inicjatywy

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wideo
od 12 lat
W siedzibie Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, odbyła się gala podsumowująca kolejna już edycję programu "Działaj Lokalnie". Podczas spotkania zaprezentowano 12 inicjatyw, które przyczyniły się do inicjowania współpracy mieszkańców na rzecz dobra. Pomysły były bardzo ciekawe i godne naśladowania.

W Sandomierzu podsumowali program "Działaj Lokalnie"

Program „Działaj Lokalnie” skierowany jest przede wszystkim do stowarzyszeń i grup nieformalnych ze środowisk wiejskich i małych miasteczek. Program realizowany jest od 2015 roku.

Justyna Pyć, wiceprezes zarządu Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu przypomniała, że miniona edycja programu "Działaj Lokalnie" realizowana w 2023 roku była bardzo bogata. - Złożono 22 wnioski, a dofinansowanie otrzymało 12 projektów - powiedziała Justyna Pyć. - Łączny budżet na ich realizację to 55 tysięcy złotych. Ze wsparcia skorzystały małe organizacje pozarządowe, które poprzez swoje inicjatywy integrują lokalne społeczności. Widać w nich siłę i kreatywność. Są to inicjatywy oddolne, które budują nasze społeczeństwo obywatelskie. To także przestrzeń do spotkania dwóch lokalnych filarów. Z jednej strony samorządów, z drugiej lokalnej społeczności. Przestrzeń do wymiany pomysłów i kolejnych działań.

Każdy projekt był innymi, każdy innowacyjny i odpowiadający potrzebom społeczności lokalnej i temu, co dana społeczność oczekuje. To projekty z obszary kultury, ekologi, wsparcia dzieci i seniorów.

Przedstawicielom stowarzyszeń pogratulowali sandomierski starosta Marcin Piwnik, burmistrz Ożarowa Marcin Majcher i przedstawiciele gminy Sadowie, zachęcając jednocześnie do udziału w tegorocznej edycji.

Projekt realizowany był na terenie dwóch powiatów sandomierskiego i opatowskiego.

Na budżet projektu złożyli się: Agencja Rozwoju Filantropii i darczyńcy: Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, gmina Ożarów, gmina Sadowie.

Tak w Sandomierzu podsumowali program "Działaj Lokalnie" - zobacz galerię zdjęć

Poznaj zrealizowane projekty:

1. „Naturalnie-Koprzywianka!” realizowany przez Stowarzyszenie Qlturalnia.pl.
Głównym celem projektu było zachęcenie mieszkańców Koprzywnicy oraz mieszkańców niedalekiego sąsiedztwa rzeki Wisły do działań ekologicznych przyczyniających się do ratowania przyrody i dbania o nią. Dobrem wspólnym było posprzątanie rzeki Koprzywianki na odcinku Koprzywnica-Sandomierz, co wpłynęło na zabezpieczenie naturalnego środowiska oraz niwelowanie niekorzystnych działań ludzkich, które pogarszają ekosystem. Koncepcją projektu było zachowywanie naturalnego piękna "dzikiego", nieuregulowanego koryta rzeki, poprzez posprzątanie rzeki Koprzywianki, zapewnienie miejsca dla wolnej przyrody, spontanicznych procesów przyrodniczych kształtujących ekosystemy, docelowo zachowanie prawa dzikiej przyrody do istnienia.

2. „Seniorzy naszą przyszłością!” realizowany przez STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU GMINY SADOWIE "ROSA".
Głównym celem projektu było zagospodarowanie czasu seniorów mieszkających w gminie Sadowie, przeciwdziałanie wykluczeniu, ubóstwu, starzeniu się oraz przeciwdziałaniu niekorzystnym skutkom pandemii poprzez: stworzenie stałego miejsca spotkań dla seniorów do pobudzenia aktywności osób starszych, zorganizowanie spotkań, warsztatów, zajęć artystycznych, zajęć ruchowych, zajęć służących wykorzystaniu potencjału i doświadczenia osób starszych, pobudzenie aktywności ruchowej seniorów jak i potencjału i energii osób młodych, zacieśnienie więzi międzyludzkich, integracji międzypokoleniowej, zorganizowanie wyjazdu dla uczestników projektu, służącego poznaniu historii i kultury kraju.

3. „Cykl warsztatów ceramicznych i plenerowy wypał Raku - I Festiwal Ognia Łoniów 2023” realizowany przez Grupę Ceramiczną JoDanka we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łoniowie.
Głównym celem projektu było pobudzenie aspiracji rozwojowych członkiń grupy nieformalnej poprzez organizację cyklu warsztatów ceramicznych i plenerowych wypałów "I Festiwal Ognia - Łoniów 2023". Zakupiono piec gazowy do wypałów raku i materiały potrzebne na warsztaty (glina, angoby i szkliwa do raku). W ramach realizacji projektu przeprowadzono cykl warsztatów ceramicznych dla dzieci i dorosłych. W ramach samodoskonalenia odbyły się też warsztaty prowadzone przez instruktora GOK dla Grupy Ceramicznej, w ramach których przygotowano prace do plenerowego wypału Raku, który odbył się podczas I Festiwalu Ognia - Łoniów 2023. Finałową częścią realizacji projektu był I Festiwal Ognia 2023. W czasie festiwalu odbył się wernisaż wystawy ceramicznej: Pracowni Ceramicznej i uczestników warsztatów. Najważniejszą częścią Festiwalu były plenerowe wypały ceramiki w piecu gazowym w technice Raku.

4. „Bezpieczeństwo przez edukację” realizowany przez Ochotnicza Straż Pożarna w Janikowie.
Głównym celem projektu było podniesienie świadomości zagrożeń wynikających z życia codziennego na terenach wiejskich, szczególnie związanych z pracami rolniczymi. W ramach realizacji projektu przeprowadzono serię szkoleń, warsztatów i pogadanek w następujących tematykach: 1) BHP w rolnictwie; 2) Bezpieczeństwo podczas żniw; 3) Bezpieczeństwo nad wodą; 4) Zagrożenia podczas ogrzewania budynków mieszkalnych; 5) Udzielanie pierwszej pomocy. Aby móc zrealizować powyższe warsztaty, zakupiono niezbędny sprzęt, który będzie wykorzystywany w kolejnych latach przez OSP Janików.

5. „Czermin się zmienia - łączymy pokolenia!” realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Czermin.
Głównym celem projektu była integracja mieszkańców wsi Czermin, poznanie historii miejscowości i zwiększenie poczucia lokalnej tożsamości mieszkańców, poprzez zorganizowanie wydarzeń angażujących każdą grupę wiekową mieszkańców wsi Czermin. Głównym działaniem w projekcie było zorganizowanie wydarzenia pod nazwą "Czermin dawniej i dziś", które poprzedzone było rozstrzygnięciem ogłoszonego wcześniej konkursu plastycznego pn. "Wieś w naszych oczach" -
skierowanego do najmłodszych mieszkańców miejscowości, a polegał on na przygotowaniu prac plastycznych w dowolnej formie, które nawiązywały tematyką do tej miejscowości. Dla mieszkańców zorganizowano wieczór wspomnień, który zaczął się od przedstawienia zbioru starych zdjęć. Zwieńczeniem wieczoru wspomnień była pogadanka nt. tego jak dawniej wyglądała wieś Czermin i okolice, jakie panowały zwyczaje. Zorganizowano również: cykl warsztatów kulinarnych (zakupiono niezbędne produkty oraz brakujące wyposażenie dla KGW) oraz "Dzień poszukiwacza skarbów" (poszukiwania pozostałości ukrytych pod ziemią po przechodzącym przez region froncie II Wojny Światowej dzięki użyczeniu przez mieszkańców wsi kilku wykrywaczy metalu).

6. „Zachwycajmy się strojem sandomierskim” realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gierlachowie.
Celem projektu było umacnianie więzi społecznych, integracja międzypokoleniowa, przywrócenie pamięci o tradycjach wsi Gierlachów, zapoznanie mieszkańców z historią i wizerunkiem tradycyjnego stroju sandomierskiego. Efektem końcowym projektu jest podtrzymywanie tradycji, umacnianie wartości kulturowych regionu, motywacja młodego pokolenia do kreatywnego i twórczego myślenia oraz czerpanie inspiracji ze spuścizny pokoleniowej przodków, umocnienie integracji społecznej, zwiększenie lokalnej tożsamości kulturowej. Projekt przybliżył tradycję i uświadomił, jak wyglądały unikalne, regionalne wzory haftu ludowego sandomierskiego. Realizacja projektu przyczyniła się również do większej integracji i wymiany doświadczeń między KGW, które działają w Gminie Dwikozy.
Projekt rozpoczął się od prelekcji etnografa i projektantki strojów ludowych, którzy przybliżyli historię oraz wygląd tradycyjnego stroju sandomierskiego ludowego. W ramach projektu ze środków dotacji zakupiono materiał (naturalny len) na uszycie 5 strojów sandomierskich damskich. Przeprowadzono również warsztaty z nauki wyszywania haftem sandomierskim. W warsztatach uczestniczyli członkowie KGW Gierlachów oraz zaproszeni członkowie zaprzyjaźnionych kół. Stroje bardzo pomogą członkom koła w promowaniu regionu sandomierskiego w różnych konkursach, festynach, dożynkach. Pozwoli to również zaangażować dzieci i młodzież w dalszą działalność koła. Powstał również zespół śpiewaczy ludowych, złożony z członków KGW Gierlachów, który zaprezentował nowe stroje podczas koncertu kolęd.

7. „I Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Zespołów Ludowych” realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich LINOWIANKI.
Celem głównym projektu było upowszechnianie śpiewu pieśni ludowych, gawęd, utworów muzycznych, kapel ludowych, z nakierowaniem przede wszystkim na repertuar dawny, integracja zespołów, kultywowanie tradycji. W scenerii Muzeum Wsi w Maruszowie został zorganizowany I Regionalny Przegląd Dorobku Artystycznego Zespołów Ludowych. Wystąpiło 13 podmiotów wykonawczych, które oceniało kompetentne jury. W przeglądzie udział wzięły ludowe zespoły śpiewacze, soliści śpiewacy, kapela, skrzypek instrumentalista z województw: świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Wszyscy uczestnicy wystąpili w regionalnych strojach ludowych, stworzyło to wielobarwne widowisko. Po zakończeniu prezentacji wszyscy zebrani zostali zaproszeni na piknik ludowy tj. poczęstunek dań regionalnych przygotowanych przez KGW Linowianki i zabawę przy akompaniamencie kapeli ludowej oraz zaprzyjaźnionego zespołu muzycznego. Dla wszystkich zebranych uczestników i publiczności gospodarz miejsca udostępnił wszystkie obiekty do zwiedzania.

8. „Integracja za jeden uśmiech” realizowany przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Maruszów.
Głównym celem projektu była integracja różnych grup wiekowych wsi Maruszów. Pierwsze działanie dotyczyło zorganizowania Pikniku Naleśnikowego, z zabawami, grami i konkursami, wspólnym smażeniem naleśników i gofrów oraz zabawą pod gwiazdami przy zespole muzycznym. Kolejne działanie polegało na zorganizowaniu Spotkania z seniorami, na które zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy Maruszowa 60+. Na Spotkanie zaproszony został chór "Żar Ożarowa", który tworzą seniorzy z Klubu Seniora w Ożarowie. Chór śpiewał, a wraz z nim wszyscy obecni w świetlicy. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał drobny upominek z okazji zbliżających się Mikołajek. Zorganizowano również Mikołajki dla najmłodszych, zaproszono wszystkie dzieci na spotkanie ze Świętym Mikołajem. Na dzieci czekał słodki poczęstunek i wiele niespodzianek, zabaw i najfajniejsze - wspólne ubieranie choinki. Każde z dzieci otrzymało drobny upominek od Mikołaja.

9. „Bezpieczeństwo w sieci i w realu” realizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bogusławicach.
Głównym celem projektu było podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz nauka korzystania z dobrodziejstw internetu przez dzieci, młodzież, a także seniorów ze wsi Bogusławice. Dzięki warsztatom oraz międzypokoleniowym spotkaniom poszerzono zakres wiedzy o internecie i bezpiecznym w nim poruszaniu się. Dodatkowo, przeprowadzono szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zorganizowano spotkanie, na którym poruszono kwestie prawne związane z ochroną danych w sieci. Była to okazja do zacieśniania więzi lokalnego środowiska. Projekt uświadomił społeczność jakie zagrożenia mogą występować w internecie i w realu, a tym samym przestrzegł, jak się przed nimi uchronić, ale również gdzie szukać pomocy. Kolejnym celem projektu było pokazanie, że cyberprzemoc może zostać zastąpiona cyberuprzejmością. W tym celu zorganizowano warsztaty prowadzone przez psychologa, by uzmysłowić, że wszyscy tworzą całość i stanowią jedność. Kurs pierwszej pomocy uzmysłowił mieszkańcom, że życie drugiego człowieka zależy od wiedzy i jego umiejętności. Nabycie pewności i umiejętności, jak sobie radzić z problemami, nadało mieszkańcom pewności siebie i zachęciło ich do otwarcia się na potrzeby innych. Opracowano poradnik, w którym zamieszczono informacje z zakresu korzystania z internetu, uzależnień, cyberprzemocy czy złośliwych wirusów, a także gdzie należy szukać pomocy w razie cyberzagrożenia.

10. „Tradycyjnie, smacznie, zdrowo i lokalnie” realizowany przez Stowarzyszenie Domów dla Dzieci i Młodzieży "Bliżej Marzeń" w Łoniowie.
Celem projektu było wzmocnienie prozdrowotnych żywieniowych postaw u dzieci i młodzieży, mieszkających w Domach dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie. W Domach dla Dzieci i Młodzieży w Łoniowie przebywa obecnie 46 dzieci i młodzieży w wieku od 1 roku do 21 lat. Projekt w formie warsztatów edukował dzieci i młodzież jak smacznie i dobrze jeść oraz zarażać miłością do dobrego, zdrowego jedzenia, jednocześnie kultywując wśród odbiorców tradycję przygotowywania potraw tradycyjnych, charakterystycznych dla regionu. Podczas warsztatów uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę dotyczącą prawidłowego żywienia i ogólnie pojętego zdrowego stylu życia, z zachowaniem umiejętności przygotowywania tradycyjnych lokalnych potraw. Każdy z czterech warsztatów skupiał się wokół jednego tematu przewodniego: 1. pieczenie chleba (wychowankowie w wieku 17-21 lat), 2. ciasta i desery (wychowankowie w wieku 11-13 lat), 3. dania obiadowe (wychowankowie w wieku 14-16 lat), 4. dania owocowe (wychowankowie w wieku 3-10 lat). Projekt miał na celu rozbudzanie kreatywności i doskonalenie umiejętności, takich jak: przygotowywanie zdrowych potraw, właściwe gotowanie, smażenie, pieczenie - w formie wspólnej pracy i zabawy. Dokonano również zakupu niezbędnego wyposażenia i artykułów spożywczych na potrzeby realizacji projektu.

11. „Warsztaty Modelingowo Taneczne” realizowany przez Grupę warsztatową SFS 2023 we współpracy z Fundacją Kultury Ziemi Sandomierskiej.
W ramach realizacji projektu został zorganizowany cykl warsztatów przygotowujących wyłonioną we wcześniejszym castingu młodzież do pracy na scenie podczas imprezy modowo - kulturalnej Nadwiślański Fashion Week, w tym Sandomierz Fashion Street 2023. Podczas warsztatów dziewczęta oraz chłopcy uzyskali wiedzę z autoprezentacji, świadomości ciała, poruszania się po wybiegu. Osoby biorące udział w warsztatach zostały również przygotowane do współpracy z projektantami, fotografami i poznały techniki radzenia sobie ze stresem. Drugi typ warsztatów skierowany był do tancerzy, którzy we współpracy z choreografem wydarzenia uczestniczyli w treningach nad ciałem i przygotowali widowisko taneczne, otwierające edycję 2023 Nadwiślański Fashion Street.

12. „Poznaj rasy gołębi i kur” realizowany przez Sandomierski Związek Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego.
Celem projektu była promocja polskich ras kur i gołębi, integracja pokoleniowa, a także zakup klatek wystawowych na gołębie i kury ozdobne oraz ptaki egzotyczne, organizacja wystawy gołębi, drobiu ozdobnego, królików oraz ptaków egzotycznych i kóz. Projekt przyczynił się również do zachęcenia młodych hodowców do zapisania się do Sandomierskiego Związku Hodowców Gołębi Rasowych i Drobiu Ozdobnego. Zakup nowych klatek pozwoli członkom związku prezentować eksponaty podczas regionalnych i krajowych wystaw, a także pozwoli na organizowanie spotkań z hodowcami z okolicznych związków i wymianę nadwyżek hodowlanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie