Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu świętowano 80. rocznicę powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego

gop
80. rocznicę powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego świętowano w sobotę i niedzielę w Sandomierzu. Obchody rozpoczęło spotkanie w Zamku Królewskim.

Gościem sobotniej konferencji był między innymi Marek Drozdowski, profesor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, uczeń i biograf Eugeniusza Kwiatkowskiego. Historyk wygłosił wykład na temat Centralnego Okręgu Przemysłowego.

- Sandomierz miał być miastem wojewódzkim dla Centralnego Okręgu Przemysłowego, ponieważ był przede wszystkim stolicą duchową tego regionu Polski, pamiętającą najazdy tatarskie, fundacje Kazimierza Wielkiego, pamiętającą Jana Długosza, mającą wspaniałe zabytki – przypominał profesor Drozdowski zgromadzonym na Rynku mieszkańcom. - Dlatego mój wielki mistrz Eugeniusz Kwiatkowski pomyślał, że to Sandomierz, miasto polskiej kultury, polskiej historii i polskich zabytków, wielkie centrum warzywniczo-ogrodnicze będzie stolicą Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Nieprzypadkowo dwukrotnie odwiedzał was, z inicjatywy Kwiatkowskiego, prezydent Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki, w maju i listopadzie 1938 roku. Nieprzypadkowo tutaj jego wielki przyjaciel, minister rolnictwa i reform rolnych Juliusz Poniatowski rozpoczął odbudowę portu rzecznego i obwałowanie Wisły przy pomocy junackich hufców pracy. Nieprzypadkowo w sierpniu 1938 roku przyjechał do was prezydent Warszawy, bohater stolicy Stefan Starzyński, i wielki historyk sztuki Tadeusz Przypkowski, by zadbać o wasze zabytki i wasze miejsce w historii Polski – mówił profesor.

Historyk wyraził życzenie, aby na staromiejskim Rynku stanęła ławeczka z postaciami Eugeniusza Kwiatkowskiego i Stefana Starzyńskiego, która będzie przypominać o roli, jaka miał i powinien pełnić Sandomierz.
Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski złożył obietnicę, że ławeczka stanie w przyszłym roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

- 80 lat temu Sandomierz stanął przed wielką szansą na rozbudowę i rozwój. Jestem przekonamy, że historia zatoczyła koło. Jesteśmy bowiem w przededniu możliwości sięgnięcia po środki zewnętrzne, które dają ogromne szanse naszemu miastu. Jesteśmy przygotowani, aby po nie sięgnąć. Dzięki wsparciu to, co miało się stać 80 lat temu, będzie miało miejsce teraz – powiedział Marek Bronkowski.

Również w sobotę otwarta została plenerowa wystawa na dziedzińcu zamkowym, a na Rynku Starego Miasta odsłonięto tablicę upamiętniającej 80-lecie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Odsłonili ją burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski oraz Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Świętokrzyskiego Urzędu Marszałkowskiego

W niedzielę, 7 maja, rocznicowe uroczystości odbyły się w prawobrzeżnej części miasta. Rozpoczęły się w Porcie Kultury. Jednym z punktów uroczystości było nadanie jednej z ulic imienia Wacława Brzozowskiego, budowniczego sandomierskiej huty szkła. W Porcie Kultury zorganizowano także sesję popularno- naukowa poświęcona przemysłowi szklarskiemu w Sandomierzu w przeszłości i obecnie.

Do zobaczenia: Premiery seriali maj 2017: nowe "Twin Peaks" i "House of Cards"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie