MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu trwa Festiwal Krzemienia Pasiastego

Michał Leszczyński
Festiwalowi towarzyszył Optymistyczny Kiermasz Krzemienia Pasiastego na którym można było nabyć krzemienną biżuterię.
Festiwalowi towarzyszył Optymistyczny Kiermasz Krzemienia Pasiastego na którym można było nabyć krzemienną biżuterię. Michał Leszczyński
Do końca października potrwa drugi już z kolei festiwal krzemienia pasiastego, który rozpoczął się w Sandomierzu w sobotę. Festiwal poświęcony jest kamieniowi występującemu jedynie na Ziemi Sandomierskiej, krzemieniowi pasiastemu.
Pokaz różnych czynności dnia codziennego przy użyciu krzemienia można było obejrzeć na dziedzińcu zamkowym, gdzie zrekonstruowano wioskę z epoki neo
Pokaz różnych czynności dnia codziennego przy użyciu krzemienia można było obejrzeć na dziedzińcu zamkowym, gdzie zrekonstruowano wioskę z epoki neolitu. Michał Leszczyński

Pokaz różnych czynności dnia codziennego przy użyciu krzemienia można było obejrzeć na dziedzińcu zamkowym, gdzie zrekonstruowano wioskę z epoki neolitu.
(fot. Michał Leszczyński)

Jak mówi Cezary Łutowicz, sandomierski złotnik, twórca biżuterii artystycznej, projektant i wykonawca, miejsce festiwalu nie jest przypadkowe.

SPRAWDŹ PROGRAM FESTIWALU KRZEMIENIA PASIASTEGO W SANDOMIERZU

- Sandomierz ogłoszono "światową stolicą krzemienia pasiastego", to tutaj kamień został odkryty dla złotnictwa - mówi Łutowicz.

Podczas tegorocznego święta krzemienia, kamień możemy poznawać w różnych aspektach - od archeologii, historii i mineralogii, przez rzemiosło, sztuki złotnicze i zbiory muzealne, do działań inspirowanych lub skojarzeniowo związanych z kamieniem.

W weekend na dziedzińcu sandomierskiego zamku można było obejrzeć rekonstrukcję wioski z epoki kamienia. Przyjrzeć się ludziom odzianym w skóry oraz zobaczyć jakie prace dnia codziennego wykonywali nasi przodkowie. Wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz łupania krzemienia.

Festiwal krzemienia pasiastego to dla turystów przede wszystkim możliwość zakupu biżuterii na straganach, których na sandomierskim Rynku nie brakowało. Oprócz tego, były też wyroby rękodzielnicze, kiermasze książek o tematyce archeologicznej.

Od soboty można też oglądać festiwalowe wystawy. Organizatorzy zaplanowali ich aż piętnaście. W sobotę w Muzeum Okręgowym w ratuszu otwarto wystawę "Krzemień pasiasty - żywioły w kamień zaklęte" (wystawa okazów krzemienia pasiastego i przedmiotów z niego wykonanych); "Zjawy" (gliptografie) Jacka Hohense oraz wystawy fotografii Ewy Sierokosz, Eweliny Ury i Patryka Goszczyńskiego w ramach projektu "Krzemień Pasiasty - Kamień Wyobraźni". Poza tym przez cały festiwal będą jeszcze prezentacje, spotkania i projekcje filmów. Będą też spektakle plenerowe, wycieczki szlakiem krzemienia pasiastego, koncerty, warsztaty biżuterii oraz akcje fotograficzne.

Warto też wspomnieć, że w Zamku, w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu znajduje się jedyna na świecie muzealna kolekcję krzemienia pasiastego w biżuterii i obiektach sztuki. Kolekcja cały czas powiększa się od 2000 roku, w którym odbyły się pierwsze Sandomierskie Warsztaty Złotnicze.

Tegoroczny festiwal jest już drugim z kolei. Przed dwoma laty zorganizowano festiwal z okazji 40 lat krzemienia pasiastego w biżuterii.

- Całość wydarzenia została sympatycznie odebrana przez publiczność, uczestników, artystów i mieszkańców Sandomierza. - Ten sukces zmobilizował nas do przygotowania drugiego spotkania - dodaje Cezary Łutowicz. Z kolei Ewa Kondek, zastępca burmistrza Sandomierza powiedziała, że impreza powinna na stałe zagościć w kalendarzu wydarzeń kulturalnych miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie