MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu trwają imprezy towarzyszące obchodom XVII Dnia Judaizmu

/GOP/
Najpierw uczniowie pracowali w grupach.
Najpierw uczniowie pracowali w grupach. Małgorzata Płaza
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu przekazywali swoim młodszym kolegom wiedzę na temat kultury, tradycji i historii Żydów. Warsztaty zostały zorganizowane w ramach centralnych obchodów XVII Dnia Judaizmu w Sandomierzu.

Warsztaty pod hasłem: "Poznać znaczy zrozumieć" odbyły się w poniedziałek w Muzeum Diecezjalnym. Do udziału zaproszeni zostali uczniowie trzech sandomierskich gimnazjów.

- Warsztaty są efektem spotkań w Szkole Dialogu, które odbyły się z naszym udziałem wiosną ubiegłego roku oraz efektem spotkań z przedstawicielami społeczności żydowskiej goszczących w Sandomierzu w listopadzie. Zdobytą wtedy wiedzę chcielibyśmy przekazać sandomierskim gimnazjalistom - wyjaśnia Artur Brzozowski, organizator warsztatów, nauczyciel historii w II Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu, prezes sandomierskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Warsztaty dotyczyły kultury, tradycji i historii Żydów z zaakcentowaniem tej związanej z Sandomierzem.

- To historia trochę zapomniana. Nie wszyscy już pamiętają o tym, że przez 700 lat mieszkali obok siebie Polacy i Żydzi. Nie wszyscy również mają świadomość, że Żydzi odgrywali ważną rolę w historii, ekonomii oraz w życiu społecznym Sandomierza - dodaje Artur Brzozowski.

Licealiści prowadzący warsztaty zapowiedzieli przed spotkaniem, że będą kierować uwagę słuchaczy w stronę miejsc znajdujących się w Sandomierzu, związanych ze społecznością żydowską, między innymi synagogę i kirkut.

- Wiedza, którą zdobyłyśmy wcześniej i którą teraz przekazujemy innym, przybliża nas nie tylko do historii żydowskiej, ale i dziejów całego miasta. Chodząc ulicami Sandomierza, patrzymy na niektóre miejsca inaczej niż wcześniej - powiedziały Agata Zięba i Klaudia Krysa.

Licealistki podkreśliły, że podczas poznawania historii szczególne wrażenie zrobiły na nich informacje dotyczące procesów z udziałem Żydów, którzy byli posądzani o zabijanie dzieci dla krwi.

We wtorek i środę, 14 i 15 stycznia, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą uczestniczyć w wycieczkach po Sandomierzu śladami Żydów. Trasę opracowała młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego, która wystąpi w roli przewodników.

We wtorek, 14 stycznia, również w ramach obchodów Dnia Judaizmu, w Collegium Gostomianum wygłoszone zostaną prelekcje. O niemieckich obozach zagłady opowie Piotr Ławrowski, o życiu i działalności Hannah Arendt - Mieczysław Godyń, o świętach żydowskich Hanna Kossowska, a o symbolice nagrobków żydowskich - Joanna Pieronkiewicz-Szpernal. Początek spotkania zaplanowany jest na godzinę 10. O godzinie 17 w kinie Starówka odbędzie się projekcja filmu "Mój przyjaciel wróg".

Po południu w Collegium Gostomianum przeprowadzony zostanie konkurs dla młodzieży na temat historii i kultury żydowskiej, po nim przewidziane są prezentacje uczniowskie kulinariów żydowskich, połączone z degustacją.

W środę, 15 stycznia, w Domu Katolickim odbędzie się premiera przedstawienia "Chonen i Lea na pograniczu światów", opartego na dramacie "Dybuk" Szymona An-skiego, w wykonaniu Teatru Szkolnego Collegium Gostomianum "Cegielnia" (pod kierownictwem doktor Danuty Paszkowskiej).

Ogólnopolskie Obchody XVII Dnia Judaizmu odbędą się w najbliższy czwartek, 16 stycznia. Wśród uczestników będą naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela Zvi Rav Ner. Dzień rozpocznie o godzinie 10 spotkanie w Zamku Kazimierzowskim. Głos zabiorą: burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, Michael Schudrich, Zvi Rav Ner; profesor Waldemar Kowalski z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosi wykład "Polacy i Żydzi w Sandomierzu, czyli o potrzebie wspominania przeszłości".

O godzinie 11.30 będzie miała miejsce modlitwa na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Suchej. O 12.30 w Muzeum Diecezjalnym-Domu Długosza rozpocznie się panel dyskusyjny z udziałem profesor Moniki Adamczyk-Garbowskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, profesor Magdy Teter z Wesleyan University w Stanach Zjednoczonych, Michaela Schudricha, biskupa Mieczysława Cisło i profesora Jana Grosfelda z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Panel poprowadzi redaktor Marcin Przeciszewski z Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Po panelu przewidziana jest promocja książki pod tytułem "Stosunki chrześcijańsko-żydowskie w historii, sztuce i pamięci. Europejski kontekst dzieł w Katedrze Sandomierskiej". Później w piwnicy Domu Długosza otwarte zostaną wystawy: prac Hanny Kossowskiej "Wypiski z niepamięci" z udziałem autorki oraz fotografii "Ślady pamięci - sandomierska wspólnota żydowska".

O godzinie 15.30 w bazylice katedralnej odprawione zostanie nabożeństwo Słowa Bożego, któremu będzie przewodniczyć biskup Krzysztof Nitkiewicz. O 17 w Katolickim Domu Kultury przy ulicy Mariackiej zostanie wystawiony spektakl "Josela Rakowera rozmowa z Bogiem" autorstwa Zvi Kolitz’a w przekładzie Artura Kucia, z muzyką autorstwa i w wykonaniu Michała Górczyńskiego.

"Echo Dnia" jest patronem medialnym obchodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie