Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu trwają nasadzenia drzew i krzewów. W kierunku dworca PKS powstaje aleja tulipanowców

Klaudia Tajs
Ulica 11 Listopada w Sandomierzu zamienia się w aleję tulipanowców. Na skwerach, wzdłuż jezdni sadzone są drzewa odporne na choroby, szkodniki oraz uszkodzenia mrozowe. Na zdjęciu burmistrz Marcin Marzec.
Ulica 11 Listopada w Sandomierzu zamienia się w aleję tulipanowców. Na skwerach, wzdłuż jezdni sadzone są drzewa odporne na choroby, szkodniki oraz uszkodzenia mrozowe. Na zdjęciu burmistrz Marcin Marzec. Klaudia Tajs
Ulica 11 Listopada w Sandomierzu zamienia się w aleję tulipanowców. Na skwerach, wzdłuż jezdni sadzone są drzewa odporne na choroby, szkodniki oraz uszkodzenia mrozowe. Tulipanowce i płaczące buki, które posadzono na sąsiedniej ulicy Puławiaków stanowią część tegorocznych nasadzeń na terenie miasta, na które radni w budżecie zarezerwowali 50 tysięcy złotych.

- Mamy ściśle zaplanowany system nasadzeń zieleni - powiedział Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza.

- Często zdarza się tak, że musimy drzewa usunąć, bo są chore. To spotyka się czasem z niezadowoleniem mieszkańców, ale w miejsce usuniętych, chorych drzew sadzimy nowe. Znajdujemy się na alei, ulicy 11 Listopada, którą staramy się odtworzyć. Wcześniej usunęliśmy chore drzewa, a teraz sadzimy tulipanowce.

W tym roku przy ulicy 11 Listopada posadzono osiem sztuk tulipanowców. W przyszłym planowane są nasadzenie kolejnych dwudziestu takich drzew. Wybrano odmianę tulipanowca odpornego na choroby, szkodniki oraz uszkodzenia mrozowe.

- Jest to odmiana wyhodowana w szkółce polskiej pod Braniewem - powiedziała Anita Łukawska, inspektor do spraw zieleni w Urzędzie Miasta Sandomierza.

- Te drzewa zostały wybrane, ponieważ mamy tutaj linie elektryczne biegnące we wszystkich kierunkach. Klony, które posadzono tu kilkadziesiąt lat temu nie przeszkadzały. Wszystkie drzewa rosną blisko jezdni, ponadto obowiązuje ruch dwustronny, co powoduje, że niektóre samochody zahaczają o drzewa. Ta odmiana tulipanowca jest szczepiona na dwóch metrach. Powstanie korona kulista. Trudno przyzwyczaić się do takiego wizerunku drzew w mieście, bo jesteśmy przyzwyczajeni raczej do pokroju "naturalnego" drzewa. Ta korona kulista będzie miała średnicę nie większą niż półtora metra i wysokość też nie większą niż półtora metra. Dwa metry pnia plus półtora metra korony spowoduje, że drzewa nigdy nie osiągną wysokości linii elektrycznej i nie będą musiały być cięte. Korony formują się naturalnie, zatem nie będzie potrzeby ingerencji mechanicznej.

Nowe drzewa posadzono także na sąsiedniej ulicy Puławiaków. Wybrano czerwonolistnego buka o pokroju płaczącym. Na terenie miasta posadzono także 300 krzewów.

W tym roku na zakup roślin, ziemi, nawozów oraz kwiatów jednorocznych z budżetu miasta Sandomierza wydano 50 tysięcy złotych.

Jednak oczekiwania mieszkańców, którzy zgłaszają swoje pomysły i propozycje w kwestii obsadzenia krzewami i kwiatami są znacznie większe. Aby im sprostać budżet na miejską zieleń należałoby zwiększyć do 200 tysięcy złotych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie