Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sandomierzu zagrają w powstanie styczniowe

/GOP/
Młodzi sandomierzanie będą zdobywać wiedzę na temat powstania styczniowego w nietypowy sposób: w najbliższą sobotę, 9 lutego, uczestnicząc w grze miejskiej, będą podążać szlakiem wydarzeń z 1863 roku i ich bohaterów.

"Planszą" gry będzie Sandomierz. W każdym punkcie zaplanowanej trasy na uczestników będą czekać hasła oraz wskazówki (mapa oraz informacje lub fotografia) o kolejnym celu. W poszczególnych miejscach grupy - "partie" otrzymają od "agentów" informacje o wydarzeniach, postaciach, pamiątkach związanych z powstaniem styczniowym w Sandomierzu.

Za dotarcie do celu w określonym czasie oraz za wiedzę zdobytą w czasie gry przyznawane będą punkty. Uczestnicy zabawy powinni zapamiętać jak najwięcej informacji. Wiadomości przydadzą się bowiem w krótkim quizie kończącym grę.

Trasa, którą będą podążać w sobotę młodzi ludzie, obejmuje miejsca związane z działaniami powstańczymi, postaciami historycznymi - powstańcami, bądź zabytkami kultury materialnej zrywu 1863 roku.

Gra miejska, zorganizowana po raz pierwszy w Sandomierzu, ma być formą upamiętnienia 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

- Ma być również alternatywą dla lekcji w szkole oraz pretekstem do poznawania historii bliskiej w atrakcyjny sposób, bez podawania informacji wprost, ale poprzez sprowokowanie młodzieży do poszukiwań - mówi Artur Brzozowski, prezes sandomierskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, autor pomysłu.

Organizatorami gry miejskiej, oprócz oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, są: Muzeum Diecezjalne, Caritas Diecezji Sandomierskiej, Sandomierskie Stowarzyszenie Kulturalne i parafia pod wezwaniem świętego Józefa.

Tego samego dnia ze Słupczy w gminie Dwikozy wyruszy, już po raz ósmy, Marsz Szlakiem Puławiaków-Powstańców Styczniowych 1863 roku.

Uczestnicy chcą upamiętnić studentów, którzy nocą z 22 na 23 stycznia 1863 roku wyruszyli z Puław, by zająć między innymi Kazimierz Dolny i przejąć 48 tysięcy rubli z opanowanej pod Kurowem poczty. 8 lutego pod Słupczą zostali otoczeni przez Rosjan i rozbici. W walkach zginało 66 powstańców.

Piechurzy zatrzymają się przy mogiłach zbiorowych powstańców na cmentarzu parafialnym w Górach Wysokich oraz w Dwikozach.

Marsz zakończy się oficjalnie w niedzielę. Jego organizatorem jest Związek Strzelecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie