MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sidłach anoreksji

kejt
Lansowane przez media wzorce to szczupłe, wręcz chude dziewczęta o rozmiarach 34, nazywane potocznie "wieszakami".
Lansowane przez media wzorce to szczupłe, wręcz chude dziewczęta o rozmiarach 34, nazywane potocznie "wieszakami".
Z pozoru niegroźna, podchodzi małymi kroczkami i systematycznie wyniszcza. To choroba, którą serwujemy sobie sami.

Jadłowstręt psychiczny znany pod nazwą "anoreksja", bo o niej mowa, dotyka coraz więcej młodych ludzi. Wbrew utartym stereotypom, nie dotyczy wyłącznie kobiet. Chłopcy stanowią 10 proc. wszystkich zdiagnozowanych przypadków.

Anoreksja charakteryzuje się fałszywą oceną własnego ciała. Lansowane przez media wzorce to szczupłe, wręcz chude dziewczęta o rozmiarach 34, nazywane potocznie "wieszakami". Chociaż coraz więcej słychać o tak zwanych modelkach XXL , to tak naprawdę ich nie przybyło. "Ładne" kojarzy nam się ze szczupłym i nie ma ku temu żadnych wątpliwości. Nie mylmy słów szczupła i chuda, bo ich znaczenia mogą okazać się mylące. Żyjąc pod presją lansowanych trendów na "chudość doskonałą", nastolatki za wszelką cenę starają się upodobnić do gwiazd wprost z wybiegów.
- Z anoreksją spotkałam się w najmniej spodziewanym momencie. Po około półtora roku choroby, przyznała się do niej jedna z moich najlepszych koleżanek! Fakt - schudła, ale zbliżała się matura. Wszystkie chudłyśmy w oczach, nawet przez moment nie pomyślałam, że utrata wagi w jej przypadku może mieć takie podłoże. Uprawiała sport, razem zajadałyśmy się pizzą, sałatkami, fast foodami. A ja niczego nie zauważyłam - opowiada Magda, 21-letnia studentka.

- Moja córka umiera na anoreksję. Ona jest w rękach diabolicznej choroby - wyznała dramatycznie w jednym z czasopism Donatella Versace, potwierdzając jednocześnie, że jej córka Allegra trafiła do kliniki ważąc zaledwie 28,5 kg przy wzroście 170 cm i walczy o życie.

Może warto zatem zastanowić się do czego dąży nasz świat, skoro 20 - letnia Allegra, córka Donatelli Versace, której majątek liczony jest w milionach euro umiera z głodu?

Anoreksja może mieć podłoże psychospołeczne, kiedy obsesyjny lęk przed przybraniem na wadze i przekonanie, że "szczupła" figura jest kluczem do sukcesu prowadzą do świadomego głodzenia się. Do anoreksji prowadzi brak akceptacji własnego ciała, wiary w siebie, niska samoocena, problemy w odnalezieniu się w zaistniałych warunkach życia.

Prowadzone badania sugerują , że choroba może mieć także podłoże biochemiczne związane z zaburzeniami czynności podwzgórza i niewłaściwym poziomem neuroprzekaźników.

Anorektycy to zazwyczaj osoby ambitne, które na każdym kroku starają się udowadniać, że są najlepsze. Patrzmy więc bacznie na najbliższych przyjaciół, by nie przeoczyć najtrudniejszych momentów w ich życiu. I nie walczmy za wszelką cenę o "idealną figurę". Rywalizacja o lepszy wygląd może okazać się zgubna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie