Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Skarżysku-Kamiennej trwaja obchody 90 rocznicy nadania praw miejskich

Mateusz BOLECHOWSKI [email protected]
Zdaniem Artura Buńki to rudy żelaza, a nie przebiegający trakt zadecydowały o rozwoju osadnictwa na terenie dzisiejszego Skarżyska.
Zdaniem Artura Buńki to rudy żelaza, a nie przebiegający trakt zadecydowały o rozwoju osadnictwa na terenie dzisiejszego Skarżyska. Mateusz Bolechowski
Spotkania z historią Skarżyska - Kamiennej i jej badaczami mają uświetnić obchody jubileuszu nadania praw miejskich. Rozpoczęto od średniowiecza. Jeszcze we wrześniu kolejna "debata".

Cykl popularnonaukowych debat na tematy związane z historią Skarżyska to kolejny element obchodów 90 rocznicy nadania praw miejskich osadzie Kamienna. Organizują je magistrat i Polskie Towarzystwo Historyczne. Pierwsza z nich odbyła się w poniedziałek w Miejskim Centrum Kultury. Wczesne
osadnictwo słowiańskie w okolicach Skarżyska - czy na taki temat da się u nas debatować?

Chyba nie, bo osoby, które mają na ten temat jakąkolwiek wiedzę, można policzyć na palcach obu rąk, a jednej ręki "chłopca z tartaku" wystarczy by wskazać osoby, które prowadziły na ten temat badania. Nazwa jest niefortunna, ale nie znaczy to, że spotkania z historią to zły pomysł. Choć impreza nie przyciągnęła tłumów, zainteresowani dziejami miasta trafili pod właściwy adres.

Celtowie w Skarżysku

O początkach dzisiejszego Skarżyska opowiadali miejscowi badacze; Piotr Kardyś i Krzysztof Zemeła. Była mowa o średniowiecznym wiecu, jaki odbył się między 1170 a 1175 rokiem w Milicy nad Bernatką. Naukowcy opierali się o historyczne zapisy. Znany kronikarz Jan Długosz wymieniał liczne w okolicy karczmy. Zachował się dokument nadający prawo do pobierania cła za przekraczanie mostu na Kamiennej. Doktor Kardyś mówił o znalezionych artefaktach; krzemiennych i metalowych. W pobliskim Michałowie odkryto pochówek celtycki. A to znaczy, że u nas byli Celtowie. Dlaczego na terenie dzisiejszego miasta zaczęli się osiedlać ludzie? Nasi historycy snuli przypuszczenia, że miało to związek po pierwsze z przebiegającym tu traktem, po drugie z rudami żelaza, które eksploatowano.

Jednak dyskusja

Choć temat trudno uznać za popularny, były jednak "zdania odrębne". Historyk Artur Buńko stwierdził, że główne wówczas szlaki transportowe omijały tereny Skarżyska, więc trudno mówić, by to droga miała wpływ na rozwój osadnictwa. Jego zdaniem decydujące znaczenie miały rudy.

- Faktycznie, z żadnej karczmy przydrożnej miasto nie powstało - przyznał Krzysztof Zemeła. Jeden z przysłuchujących się uznał, że czynnikiem decydującym było to, że w tych okolicach produkowano broń z wytopionego żelaza, czego tradycje ciągnęły się przez wieki aż po dzisiejszą fabrykę amunicji.

- To w poszukiwaniu oręża te tereny najeżdżali Tatarzy - uznał uczestnik spotkania. Piotr Kardyś zauważył, że surowiec łatwo było transportować. Niejasności pozostało wiele, ale obecni na spotkaniu z pewnością zdobyli ciekawe informacje na temat początków Skarżyska.

Kolejne przed nami

"Dlaczego u nas?" - to hasło cyklu debat, o ile tak można je nazwać. Kolejne przed miłośnikami historii. Wszystkie będą mieć miejsce w Miejskim Centrum Kultury. Już 30 września o godzinie 17.00 " Ważne lokalizacje - węzeł kolejowy, Państwowa Fabryka Amunicji, ZEORK" - eksperci to Marcin Medyński i Jerzy Krauze. 7 października o tej samej godzinie "Rozwój gospodarki w okresie od wybudowania kolei do wybuchu II wojny światowej".

Eksperci: Tadeusz Wojewoda i Marcin Medyński. 21 października "Fenomen masowej przynależności skarżyszczan do stowarzyszeń, ruchów społecznych w dwudziestoleci międzywojennym" - poprowadzą Tadeusz Wojewoda i Krzysztof Zemeła. Podsumowaniem cyklu będzie dyskusja na temat "Skarżysko wczoraj, dziś i jutro", zaplanowana na 12 listopada na godzinę 17.00. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie