Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Sobkowie odsłonięto pomnik upamiętniający 160. rocznicę pobytu wojsk polskich walczących w Powstaniu Styczniowym. Zobaczcie zdjęcia

Oprac.: Mateusz Zapart
Uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego stacjonujące w Sobkowie wojska generała Mariana Langiewicza. Więcej na kolejnych zdjęciach.
Uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego stacjonujące w Sobkowie wojska generała Mariana Langiewicza. Więcej na kolejnych zdjęciach. Bartłomiej Dorywalski/Paweł Faryna/Mariusz Piotrowski
W niedzielę, 19 lutego w Sobkowie odbyły się obchody 160 rocznicy stacjonowania wojsk polskich pod wodzą generała Mariana Langiewicza w czasie Powstania Styczniowego. Z okazji tej rocznicy odsłonięto pomnik upamiętniający pobyt wojsk generała w Sobkowie.

160 rocznica stacjonowania wojsk generała Mariana Langiewicza w Sobkowie

W czasie Powstania Styczniowego wojska generała Mariana Langiewicza obozowały w Sobkowie w dniu 20 lutego 1863 roku. Stacjonowało wtedy około sześciu tysięcy żołnierzy uzbrojonych w broń sieczną i palną. To właśnie z Sobkowa oddziały powstańcze udały się w dalszą drogę by pod Małogoszczem stoczyć bitwę z rosyjskimi siłami zbrojnymi. Na pamiątkę pobytu wojsk generała Langiewicza w niedzielę, 19 lutego 2023 roku, odsłonięto pomnik upamiętniający to wydarzenie.

Generał Marian Langiewicz, był jednym z dyktatorów Powstania Styczniowego. Jak pisali jego biografowie, był wyznawcą idei wolności społecznej i narodowej wszystkich uciskanych ludów, a przede wszystkim gorącym i ofiarnym patriotą. Dzięki sprawnemu dowodzeniu generała w starciach z przeważającą liczebnie armią carską Polacy uniknęli poważniejszych strat.  Ostatecznie oddział dotarł do Sobkowa. Stąd wojska powstańcze wyruszyły  do Małogoszcza,  gdzie 24 lutego 1863 roku stoczono bitwę z Rosjanami. Polskie oddziały poniosły duże straty jednak dzięki kontratakom udało im się wycofać w stronę Bolmina.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesor Piotr Gliński, którego list odczytał poseł Bartłomiej Dorywalski.

- To ważne, że upamiętniacie bohaterów, że upamiętniacie patriotów i pamiętacie o tych wszystkich którzy walczyli o wolność Rzeczpospolitej - zwróciła się do mieszkańców Anna Krupka wiceminister sportu i świętokrzyska posłanka.

Sobków znów będzie miastem

Na uroczystości odsłonięcia pomnika świętokrzyski poseł i wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk położył szczególny nacisk na to jak na skutek pomocy powstańcom wiele miejscowości utraciło swoje prawa miejskie:

- Dzisiaj rozpoczyna się droga uczynienia sprawiedliwości, przywrócenia praw miejskich dla Sobkowa. Te miejscowości województwa świętokrzyskiego które w wyniku represji za ich pomoc powstańcom utraciły swoje prawa miejskie, będą je odzyskiwać - powiedział minister Wawrzyk.

Władze gminy Sobków również zapowiedziały, że rozpoczęto procedury odzyskania praw miejskich, które utracono po Powstaniu Styczniowym.

Po oficjalnej części uroczystości mieszkańcy mogli zobaczyć jak wyglądało zrekonstruowane obozowisko powstańców oraz skosztować ciepłego posiłku specjalnie przygotowanego na tą okazję.

Zobaczcie zdjęcia z przebiegu odsłonięcia pomnika ku pamięci generała Mariana Langiewicza i jego wojsk w Sobkowie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie