Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę rusza labirynt w kukurydzy i w konopi w Kurozwękach. W tym roku jest w kształcie twarzy Jana Długosza

Agnieszka Kuraś
Po prawej stronie na zdjęciu labirynt w kukurydzy. Po lewej u góry labirynt w konopi, na dole w kształcie gwiazdy - labirynt bukowy
Po prawej stronie na zdjęciu labirynt w kukurydzy. Po lewej u góry labirynt w konopi, na dole w kształcie gwiazdy - labirynt bukowy archiwum Zespół Pałacowy Kurozwęki
W tym roku na Terenie Zespołu Pałacowego w Kurozwękach są trzy labirynty: w kukurydzy, w konopi i bukowy.

W sobotę, 18 lipca o godzinie 15 oficjalnie zostanie otwarta jedna z największych atrakcji turystycznych w naszym regionie - labirynt w kukurydzy na terenie Zespołu Pałacowego w Kurozwękach. To już 9 lat od kiedy Kurozwęki w porze wakacyjnej i jesiennej słyną z labiryntu. Co rok jego ścieżkami spacerują tysiące turystów z całej Polski.

Otwarcie labiryntu w kukurydzy i konopi

W tym roku organizatorzy chcieli uczcić 600-lecie urodzin Jana Długosza, dlatego labirynt nawiązuje do jego postaci.

Przejście labiryntu wiąże się z udziałem w konkursie wiedzy o Janie Długoszu, wśród uczestników po zakończeniu sezonu zostaną rozlosowane atrakcyjne nagrody. Główna tegoroczna nagroda to udział w Balu Sylwestrowym w Pałacu w Kurozwękach dla dwóch osób.

- Labirynt w kukurydzy ma powierzchnię 4,5 hektara. Najkrótsza trasa, przechodząca przez wszystkie punkty potrzebne do rozwiązania konkursowej krzyżówki znajdującej się na bilecie wstępu, ma 2 kilometry i 21 metrów. Długość wszystkich ścieżek wynosi 4 kilometry i 780 metrów - mówi Witold Świtalski z Zespołu Pałacowego w Kurozwękach.

Bilet wstępu do labiryntu kosztuje 6 złotych, ulgowy zaś 4 złote. Atrakcja turystyczna będzie czynna do połowy października.

Obok labiryntu nawiązującego do postaci Jana Długosza znajduje się mniejszy półhektarowy w konopi siewnej. Kształt tego labiryntu to logo głównego sponsora Specjalistycznego Sklepu Ogrodniczego Flora & Fauna z Krakowa. Do wysiania labiryntu użyto 30 kilogramów nasion konopi siewnej odmiany Białobrzeska.

Po raz pierwszy ścieżkami labiryntu w konopi można było przechadzać się w Kurozwękach w 2013 roku. Cieszył się on ogromną popularnością dlatego organizatorzy atrakcji nie chcą definitywnie odchodzić od tworzenia labiryntu z tej rośliny.

Labirynt bukowy dla dzieci

Na terenie Zespołu Pałacowego działa już labirynt bukowy dla dzieci do lat 12. Wstęp kosztuje 3 złote. Atrakcja jest czynna od godziny 10 do 18.

Spacerując po labiryncie można sprawdzić swoją zdolność orientacji w terenie. Dla dzieciaków jest to wspaniała gra terenowa. Dzieci mają za zadanie odnaleźć postacie znajdujące się wewnątrz labiryntu i uzupełnić cyferkami od 1 do 6 puste pola na bilecie. Prawidłowo wypełnione kupony biorą udział w losowaniu nagród.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie