MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę w Kielcach odbędzie się II Zjazd Wcześniaków Świętokrzyskich. Zapowiedziało się 150

Iza Bednarz [email protected]
Doktor Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach przedstawia Fabiana, który urodził się w 28 tygodniu ciąży i waży 1390 gramów.
Doktor Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach przedstawia Fabiana, który urodził się w 28 tygodniu ciąży i waży 1390 gramów. ALEKSANDER PIEKARSKI
W najbliższą sobotę w Kielcach odbędzie się II Zjazd Wcześniaków Świętokrzyskich organizowany przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wraz z Kliniką Neonatologii oraz Kliniką Położnictwa i Ginekologii. Noworodków, które przychodzą na świat przed terminem, jest coraz więcej.

Tysiąc co roku

Co roku w Świętokrzyskiem rodzi się około 1000 wcześniaków. - To bardzo dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w naszym regionie mamy średnio 11 tysięcy porodów. Niestety, dzieci, które rodzą się przedwcześnie, jest coraz więcej - mówi doktor Grażyna Pa-zera, neonatolog, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Na 14 stanowisk do intensywnej terapii i nadzoru noworodka w tym szpitalu, 12 było wczoraj zajętych przez wcześniaki ważące od 900 do 1560 gramów.

Wcześniak, czyli dziecko urodzone między 20 a 37 tygodniem ciąży to pacjent z grupy wysokiego ryzyka. Wymaga odpowiedniego sprzętu monitorującego i wspomagającego funkcje życiowe oraz specjalistycznej opieki.

- To dziecko w stanie zagrożenia życia, zwłaszcza te urodzone przed 25 tygodniem ciąży. Maleństwa ważące 500-600 gramów mają tylko 18 procent szans na przeżycie. Niestety, w tej grupie wcześniaków esktremalnych najczęściej zdarzają się zgony. Medycyna potrafi już bardzo wiele, ale nie zawsze jest w stanie uratować każde takie dzieciątko. To są zawsze ogromne dramaty dla rodziców i dla nas - mówi doktor Grażyna Pazera.

Mamy coraz starsze

Przyczyn wcześniactwa można upatrywać między innymi w tym, że kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo. A biologii nie da się oszukać, jak wyjaśnia doktor habilitowany nauk medycznych Wojciech Rokita, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

- Optymalny wiek na urodzenie dziecka to dwadzieścia kilka lat. Po 35 roku życia kobiety wzrasta u niej ryzyko rozwinięcia chorób cywilizacyjnych: nadciśnienia, cukrzycy, co może skutkować patologią ciąży. Wraz z wiekiem matki rośnie też ryzyko urodzenia dziecka obciążonego wadami rozwojowymi - tłumaczy.

Kolejną przyczyną jest niedostateczna edukacja przyszłych matek.

- O zdrowiu dziecka trzeba myśleć przed jego poczęciem - mówi konsultant wojewódzki. Kobiety, które planują urodzenie dziecka, powinny przed zajściem w ciążę rzucić palenie, wzmocnić organizm przyjmując kwas foliowy i nienasycone kwasy tłuszczowe, a po zajściu w ciążę regularnie kontrolować jej przebieg u ginekologa. - I bezwzględnie unikać w ciąży tytoniu i alkoholu - dodaje profesor Wojciech Rokita.

Jeżeli w przebiegu ciąży pojawiają się nieprawidłowości, kobieta powinna znaleźć się pod opieką ośrodka specjalistycznego.

- W największym niebezpieczeństwie wcześniaki są wówczas, gdy poród rozpocznie się w nieprzygotowanym do tego miejscu. Każde przetransportowanie wcześniaka naraża go na dodatkowe obciążenia. Najbezpieczniejszym środkiem transportu jest dla niego łono matki - podkreśla doktor Pazera.

Wymagający pacjent

Wcześniak od początku swojego życia jest wymagającym pacjentem. Trzeba kontrolować regularnie jego wzrok (bo może dojść do odwarstwienia siatkówki z powodu retinopatii wcześniaków), słuch, rozwój fizyczny.

- Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają opieki kardiologa, laryngologa, okulisty, neonatologa, rehabilitanta. Potrzebują trzech lat, żeby dogonić w rozwoju fizycznym swoich rówieśników, którzy urodzili się o czasie - wyjaśnia doktor Pazera.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z KIELC

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie