Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę startuje wyścig Hubala. Będą utrudnienia w centrum Kielc

Kamil Markiewicz
Organizator wyścigu Andrzej Sypytkowski (z lewej) i Marian Forma
Organizator wyścigu Andrzej Sypytkowski (z lewej) i Marian Forma Kamil Markiewicz
W środę, startuje XII Międzynarodowy Wyścig Szlakiem Walk majora Hubala. Wyścig uzyskał pierwszą kategorię 1 Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) dla wyścigów etapowych, co oznacza, że jest drugą po Tour De Pologne imprezą kolarską w naszym kraju.

Oprócz czołowych polskich ekip kolarskich, do rywalizacji przystąpią także grupy z Anglii, Niemiec, Ukrainy, Czech i Białorusi. W pięciu etapach w sumie pokonają oni niespełna 700 kilometrów, po ziemiach świętokrzyskich i łódzkich.

Będą się ścigać w centrum Kielc
Wyścig wystartuje w środę, w Kielcach, gdzie odbędzie się prolog ulicami stolicy naszego województwa. Zmagania rozpoczną się około godziny 19. Start na ulicy Sienkiewicza (przy Placu Artystów). Wcześniej odbędzie się przedstawienie grup. W dzisiejszym prologu kolarze będą rywalizować o puchar byłego znakomitego kieleckiego kolarza Mariana Formy.
Peleton zacznie zmagania na ulicy Sienkiewicza, następnie pojedzie ulicami Kapitulną, Jana Pawła II, Ogrodową, Paderewskiego do Sienkiewicza. Runda wynosi 1,93 kilometra. Kolarze przejadą 20 rund. W sumie prolog wyniesie 38,6 kilometra.
- Prolog początkowo miał być zorganizowany w Jaśle, w rodzinnych stronach Hubala. Wpadliśmy na pomysł, aby odbył się on w centrum Kielc. Było to wielkie przedsięwzięcie, abyśmy otrzymali na to zgodę. Udało się. Cieszę się tym bardziej, że przed laty wygrałem wyścig ulicami Kielc - powiedział Marian Forma, były kielecki kolarz.

Duża różnica terenu
W czwartek, przed zawodnikami pierwszy, ale najtrudniejszy etap ze Skarżyska-Kamiennej na Święty Krzyż, gdzie przewyższenia będą sięgać 382 metry. Zmagania potrwają do niedzieli i zakończą się tradycyjnie w Końskich.
- Trasę drugiego etapu wymyślił pochodzący z Bielin Tomek Brożyna, który doskonale ją zna. Uważam, że sprawi ona problemy nawet doświadczonym zawodnikom. Na całym świecie kolarze ścigają się na trudnych trasach, dlatego w polskich wyścigach także musimy takie przygotowywać - mówił Andrzej Sypytkowski, organizator wyścigu, były kolarz, wicemistrz olimpijski w drużynowej jeździe na czas z igrzysk olimpijskich w Seulu w 1988 roku.
Triumfatorem ubiegłorocznej edycji wyścigu był Eryk Latoń z CCC Sprandi Polkowice.

Plan wyścigu
Środa - prolog w Kielcach (38,6 kilometra - start godz. 19), czwartek - 1. etap Skarżysko-Kamienna - Święty Krzyż (187,1 - godz. 12), piątek - 2. etap Rawa Mazowiecka (14,66), 3. etap - Tomaszów Mazowiecki (105,24), sobota - 4. etap Poświętne - Opoczno (174,08), niedziela - 5. etap Radoszyce Końskie (188,43).

Będą utrudnienia w ruchu
W związku z wyścigiem, między godzinami 17 a 20, w centrum Kielc (ulice Sienkiewicza, Kapitulna, Jana Pawła II, Ogrodowa, Paderewskiego) wystąpią utrudnienia w ruchu. Zamknięcie ruchu samochodowego w centrum stolicy naszego województwa może spowodować zwiększenie natężenia ruchu na innych ulicach miasta.

Sport Echo Dnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie