Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Stąporkowie podsumowali edukacyjny projekt "Podobni, a jednak inni - skarby i przyrody Polski i Rumunii"

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
27 października w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie, odbyła się konferencja podsumowująca projekt, realizowany wspólnie ze szkołą partnerską w Rumunii.

KONFERENCJA NA PODSUMOWANIE PROJEKTU - „PODOBNI, A JEDNAK INNI – SKARBY KULTURY I PRZYRODY POLSKI I RUMUNII”

Warto podkreślić, że szkoła w Stąporkowie jest jedną z trzech szkół w województwie świętokrzyskim, które otrzymały wsparcie ze środków Unii Europejskiej, na realizację tego projektu. W ramach upowszechniania projektu w środowisku lokalnym, na konferencję przybyli zaproszeni goście: Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa, Renata Doniecka, z Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Końskich, reprezentanci Nadleśnictwa Stąporków, dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie z lokalnych szkół oraz rodzice. W wydarzeniu, uczestniczyli także nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie. Ogromną niespodzianką był udział koordynatora ze szkoły w Rumunii, Cristiny Campean, z którą organizatorzy połączyli się online.

Wszystkich zebranych, powitała Hanna Rzepka, dyrektor szkoły, przedstawiła główne informacje dotyczące projektu. Projekt organizowany był przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji PO WER – Ponadnarodowa mobilność Uczniów i miał na celu podniesienie kompetencji kluczowych w zakresie wielojęzyczności, technologii cyfrowych oraz rozwoju osobistego i społecznego wśród uczniów, poprzez pokazanie różnic i podobieństw z zakresu kultury i przyrody Polski i Rumunii. Następnie Dyrektor oddała głos uczniom prowadzącym konferencję: Julii Gębskiej oraz Filipowi Kosierkiewiczowi. W czasie konferencji, grupa 20 uczniów uczestniczących w projekcie podzieliła się swoimi wrażeniami, miłymi i niezapomnianymi wspomnieniami. Uczestnicy, przedstawili prezentacje multimedialne, które zawierały zdjęcia z wszystkich wydarzeń całej mobilności. O każdym dniu pobytu w Rumunii opowiedziały uczennice: Oliwia Korkowska oraz Dagmara Bednarczyk. Uczennice: Olga Telecka oraz Wiktoria Zbróg zaprezentowały prezentację multimedialną zawierającą odpowiedzi na pytania: jakie korzyści dał mi udział w projekcie? i czym dla mnie był projekt? Odpowiedzi zamieszczone na poszczególnych slajdach zawierały myśli uczestników projektu skopiowane z dzienniczków prowadzonych w czasie mobilności. Swoimi wrażeniami podzieliła się także kadra projektu: Hanna Rzepka, Dorota Fitas – koordynator i autor projektu, Anna Misiowiec – autor projektu, Karolina Ścisłowicz – Pluta i Edyta Grabowska. Dla wszystkich, udział w projekcie był wyzwaniem, ale także nowym i ciekawym doświadczeniem. Podczas konferencji, młodzież zaśpiewała popularne polskie piosenki, które prezentowali w Rumunii, a były to: „W moim ogródecku” oraz „Janicek’. W czasie konferencji zostały rozdane produkty mobilności mające na celu upowszechnianie rezultatów projektu. Były to: kalendarze, śpiewniki zawierające pieśni polskie i rumuńskie, notesiki i długopisy. Wystrój sali, w której odbywała się konferencja stanowiła wystawa zdjęć z całej mobilności oraz plakatów. Plakaty, przedstawiały rezultaty projektu. Autorom najlepszych prac wręczone zostały pamiątkowe książki. Na podsumowanie konferencji uczniowie zatańczyli poloneza, którego również prezentowali w szkole partnerskiej.

Na zakończenie, Renata Doniecka odczytała podziękowania i gratulacje od wicestarosty koneckiego - Wiesława Skowrona – który nie mógł wziąć udziału w konferencji. Młodzież, uczestnicząca w projekcie otrzymała od Dyrektor rumuńskie czekolady, notesiki i długopisy. Podjęty temat projektu: „Podobni, a jednak inni – skarby kultury i przyrody Polski i Rumunii” utwierdził wszystkich uczestników projektu oraz konferencji w przekonaniu, iż jesteśmy nierozerwalną częścią przyrody, to wśród niej dorastamy, uczymy się żyć i kochać, a wszystko to w połączeniu z kulturą, historią i tradycją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie