Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach odsłonięto tablicę inżyniera Antoniego Chmielnickiego, konstruktorowi kilku typów ciężarówek star

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
Tablicę odsłonili dwaj synowie Antoniego Chmielnickiego, Paweł i Jarosław
Tablicę odsłonili dwaj synowie Antoniego Chmielnickiego, Paweł i Jarosław Fot. Anna Ciesielska
W Starachowicach, na Skwerze Pracowników FSC Starachowice, na wprost dawnej bramy wejściowej do fabryki, „Przy zegarach”, odsłonięto w sobotę tablicę poświęconą inżynierowi Antoniemu Chmielnickiemu, konstruktorowi kilku typów ciężarówek star.

Jest to jedno z niewielu uhonorowań starachowickich inżynierów, których w fabryce pracowało kilkuset. Po przymusowym odejściu z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach (za wspieranie „Solidarności”), w stanie wojennym, inżynier Antoni Chmielnicki przeniósł się do Kielc, gdzie pracował w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra”.

Fundatorem tablicy jest starachowicka firma STARPOL, a odsłonili ją dwaj synowie Antoniego Chmielnickiego, Paweł i Jarosław.

Jarosław Chmielnicki wspomniał swojego ojca, jako skromnego, pracowitego człowieka. – Tata postrzegał siebie, jako część wielkiej machiny, jaką byłą Fabryka Samochodów Ciężarowych w Starachowicach. Był jej bardzo oddany. Na pewno nie spodziewał się takiego uhonorowania tablicą pamiątkową, za co my, jego synowie, jesteśmy bardzo wdzięczni.

Spotkanie było także okazją do pokazania unikatowego egzemplarza starachowickich ciężarówki STARA 1366, który, na co dzień znajduje się w prywatnym Muzeum Motoryzacji w powiecie lipskim.

W spotkaniu uczestniczyło kilkanaście osób związanych ze starachowicka fabryką, z „Solidarnością”. Byli między innymi: Piotr Ambroszczyk, starosta starachowicki, Dariusz Dąbrowski, wicestarosta, Paweł Kołodziejski, dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Notka biograficzna

Antoni Chmielnicki urodził się w 1934 rok, zmarł 16 sierpnia 2018 w Kielcach. Był inżynierem, głównym konstruktorem Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star” w Starachowicach, gdzie w latach 1965–1969 piastował funkcję głównego konstruktora i dyrektora Zakładu Doświadczalnego. W latach 1969–1982 – dyrektora Ośrodka Badawczo-Rozwojowego FSC Starachowice. W tym czasie inżynier Chmielnicki kierował między innymi pracami konstrukcyjnymi przy samochodach ciężarowych: Star 28, Star 29, Star 200, Star 244 oraz Star 266, a także nad pojazdami specjalnymi i prototypowymi. Były to miedzy innymi star 12,5 T oraz zbudowany na bazie stara 266 w kwietniu 1979 – Papamobile dla papieża Jana Pawła II, podczas jego pierwszej podróży apostolskiej do Polski.

Zakłady w Starachowicach opuścił w okresie stanu wojennego i do emerytury pracował w Fabryce Łożysk Tocznych w Kielcach. Wraz z synem był autorem książki „Star znad Kamiennej” opisującej ludzi, system i osiągnięcia starachowickiej fabryki samochodów.

W 2011 roku wraz z synami: Pawłem i Jarosławem przekazał podczas konferencji naukowej do Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, egzemplarz Stara 200. Zmarł 16 sierpnia 2018 i został pochowany na cmentarzu Starym w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie