Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Starachowicach powiedzieli stop wandalom!

Agnieszka LASEK-PIWARSKA [email protected]
Wiata przy ulicy Radomskiej kosztowała 10 tysięcy złotych. Już po czterech dniach od jej zamontowania została zniszczona - mówi Teresa Prokop - Aż serce boli.
Wiata przy ulicy Radomskiej kosztowała 10 tysięcy złotych. Już po czterech dniach od jej zamontowania została zniszczona - mówi Teresa Prokop - Aż serce boli. Fot. Agnieszka Lasek-Piwarska
Władze starachowickiej komunikacji miejskiej mają dość niszczenia autobusów i przystanków. Właśnie rusza specjalna kampania

Miejski Zakład Komunikacyjny w Starachowicach rozpoczął ostrą walkę z wandalami, którzy niszczą autobusy i wiaty przystankowe. Bronią w tej walce są kamery oraz wielka akcja informacyjna ze szkoleniami i konkursami.

Na program "Komunikacja miejska bez wandalizmu" miasto Starachowice i miejski przewoźnik otrzymali z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dofinansowanie w wysokości 100 tysięcy złotych. Miasto z budżetu dołoży prawie 33 tysiące.

- W ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej" do ministerstwa wpłynęło 109 projektów, dofinansowanie uzyskało 37, w tym trzy z województwa świętokrzyskiego - mówi Teresa Prokop, prokurent Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego - Miasto Starachowice jako jedyne spośród tych 37 będzie realizować program z obszaru bezpieczeństwa w środkach komunikacji publicznej.

PLUJĄ DO KASOWNIKÓW

Mimo że w części autobusów MZK są zainstalowane kamery wandale i tak działają. Głośna była sprawa, gdy grupa młodych dziewcząt obrzuciła jeden z autobusów kamieniami. Za szkody zapłacili rodzice. Nie zawsze jednak chuliganów udaje się zatrzymać. Nie zawsze też firmę stać na to, aby naprawiać to co popsute.

- Trudno żebyśmy wymienili porysowane szyby, które kosztują około 8 tysięcy złotych za jedną - mówi Jarosław Kateusz, prezes MZK w Starachowicach.

Szefowie miejskiej spółki komunikacyjnej dodają, że notoryczne są kradzieże młoteczków do wyjść awaryjnych, często zdarza się, że wandale próbują odkręcać kasowniki a nawet plują do nich, łamią barierki i uchwyty, dewastują tapicerkę, niszczą wiaty i słupy przystankowe.

- Zainstalowana przy ulicy Radomskiej we wrześniu ubiegłego roku nowoczesna, ładna i funkcjonalna wiata przystankowa została wymalowana markerami już po czterech dniach od jej ustawienia - mówi Teresa Prokop. - Co było powodem? Nie wiadomo. Czy komuś przeszkadza czysta, nowoczesna wiata? Akty wandalizmu często są odwetem za domniemaną krzywdę, jaką jest wystawienie mandatu za jazdę bez biletu. Z ankiet, jakie w ubiegłym roku przeprowadziliśmy wśród pasażerów wynika, że działania wandali są tak samo powszechne jak zaczepianie pasażerów, używanie wulgaryzmów i obraźliwych zwrotów w stosunku do pozostałych uczestników podróży, kierowców i kontrolerów.

NIE DLA WANDALI

Aby skutecznie przeciwdziałać dewastacji w autobusach i poza nimi szefowie MZK zaprosili do współpracy wiele podmiotów i postawili głównie na szkolenia dla pasażerów, w tym głównie dla młodzieży oraz kierowców autobusów.

- Pójdziemy do szkół - mówi Teresa Prokop. - Z uczniami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych będziemy rozmawiać między innymi o tym, jakie są skutki prawne i finansowe dewastacji mienia, będziemy propagować zasady prawidłowego zachowania na przystankach i w samochodach. Powiemy, w jaki sposób reagować na akt wandalizmu Pokażemy filmy z monitoringu i zdjęcia. Szkolenia zaczynamy w poniedziałek.

Ważną częścią programu jest akcja informacyjna. W autobusach i na przystankach niebawem pojawią się hasła kampanii "Wandalizmowi mówimy nie" oraz "Nie dla wandalizmu". Na szybach autobusów i na wiatach przystankowych będą też plakaty i nalepki z numerami alarmowymi oraz te promujące całą akcję. Plakaty stworzą młodzi mieszkańcy miasta.

Konkurs na plakat już został ogłoszony. Mogą w nim wziąć udział młodzi ludzie w wieku do 18 lat. W ramach konkursu uczniowie mają wykonać prace plastyczne w dowolnej technice, których tematem ma być zapobieganie aktom wandalizmu i działaniom chuliganów, prawidłowe zachowanie się w komunikacji miejskiej, reagowanie na akty chuligaństwa i wandalizmu. Prace należy złożyć do 20 czerwca w Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym. Na zwycięzców czekają nagrody, publikacja ich prac na plakatach i ulotkach, wystawa.

KAMERY DLA OPORNYCH

Szkolenia, akcja informacyjna to jedna strona walki z wandalami i chuliganami w autobusach. Ci, którzy niczego się nie nauczą mogą odczuć skutki bezmyślności, bo w ramach programu, do końca września w kolejnych siedmiu autobusach zostaną zainstalowane kamery.

- Codziennie na trasy wyjeżdża 36 autobusów MZK. - mówią szefowie spółki. - W 13 z nich działa monitoring. Obraz z monitoringu jest całkiem niezły. Kamery są dobrej jakości i nikt kto niszczy czy źle się zachowuje w autobusie nie pozostanie anonimowy i bezkarny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie