Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Staszowie przemocy w rodzinie powiedzieli STOP

Agnieszka KURAŚ
sxc.hu
Ośrodek Pomocy Społecznej w Staszowie wyszedł naprzeciw problemowi przemocy w rodzinie i przez pół roku realizował projekt pod nazwą: "Przemocy stop". Wraz zakończeniem roku przyszedł czas na podsumowanie podjętych działań.

Ważne

Ważne

Całkowity koszt projektu "Przemocy stop", który realizowany był przez pół roku przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Staszowie wyniósł 37,5 tysiąca złotych, z czego 30 tysięcy, to dotacja z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a 7,5 tysiąca złotych to środki własne uzyskane od Gminy Staszów.

W projekcie w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2013 roku wzięło udział 20 pań w wieku od 20 do 60 lat. Były to matki, żony i siostry. Głównym założeniem planu było wzmożenie działań profilaktycznych w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a także spowodowanie by problem przestał zasilać szeregi tematów tabu, wstydliwych dla pokrzywdzonych.

- W ramach projektu mogliśmy zaproponować formy pomocy, których nie możemy zaproponować w ramach działalności Ośrodka ze względu na ograniczone środki finansowe przykładowo: poradnictwo prawne, psychologiczne, terapię rodzinną. Osoby doznające przemocy domowej chętnie zgłosiły się do udziału w projekcie, chętnie uczestniczyły także w różnorodnych zajęciach, warsztatach, terapii, grupie wsparcia, otwarcie mówiły o problemie przemocy domowej i chciały zmian w swoim życiu, a to jest bardzo ważne, ponieważ nadal niektórzy uważają, że przemoc jest problemem wstydliwym - mówi Jolanta Włoch, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Staszowie

WZIĘŁY LOS W SWOJE RĘCE

Zadaniem projektu "Przemocy stop" było wprowadzenie różnych działań, które miały na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na zjawisko przemocy w rodzinie oraz zwiększenie profesjonalizmu służb społecznych w udzielaniu pomocy ofiarom tej przemocy. Założeniem było także podjęcie działań wobec osób stosujących przemoc.

Osoby doznające przemocy domowej w ramach realizowanego projektu otrzymały pomoc w postaci indywidualnego wsparcia psychologicznego, prawnego i socjalnego. Jak informuje Jolanta Włoch osoby doznające przemocy domowej dzięki takiemu wsparciu wiedzą, jakie kroki należy podjąć, aby zmienić swoją sytuację w rodzinie, składają wnioski o leczenie odwykowe do Gminnej Komisji Problemów Alkoholowych, czy zawiadomienie o przestępstwie. Najważniejsze jednak, że nie dają się sprawcom zastraszyć, szantażować, czują się bezpiecznie i wiedzą jak mają postępować w sytuacjach kryzysowych.

Dzięki realizacji projektu nagłośniony został problem przemocy domowej i pomocy osobom doznającym takiej przemocy jak i ją stosującym. Podjęte działania przyczyniły się do ograniczenia zjawiska przemocy domowej i poprawy stanu bezpieczeństwa życia rodzinnego.

ŻYCIE BEZ PRZEMOCY I BEZ AGRESJI

W ramach projektu realizowano warsztaty, mini - wykłady, dyskusje, rozmowy indywidualne, treningi edukacyjne, czy terapie.
Wszystko po to, by problem przemocy domowej wyszedł spoza kręgu tematów tabu i przestał być wstydliwy dla osób pokrzywdzonych. Zrealizowany program stał się nie tylko czysto urzędową inicjatywą, lecz był ściśle związany z realiami życia uczestniczek.

- Dzięki realizacji projektu nie tylko pomagamy kompleksowo rodzinom, w których występuje przemoc domowa, ale także nagłaśniamy problem przemocy domowej i pomocy osobom doznającym przemocy, podnosimy świadomość mieszkańców naszej gminy w zwalczaniu skutków płynących ze stosowania przemocy w rodzinie. Dzięki realizowanemu projektowi zwiększamy ofertę pomocową skierowaną do osób doznających przemocy, a także zwiększamy aktywność członków rodziny do samodzielnego rozwiązywania problemów, bez agresji i przemocy - podsumowuje Jolanta Włoch

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie