Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Staszowie świętowali “Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”

Agnieszka Kuraś
W piątek ulicami Staszowa w barwnym pochodzie przeszło kilkaset osób. Głośno i radośnie świętowali “Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną”.

Zobacz także: Bieg Konstytucji 3 Maja w Kielcach

Wśród maszerujących oprócz osób z niepełnosprawnością intelektualną byli ich rodzice, dyrektorzy i uczniowie placówek oświatowych i społeczność lokalna. W pochodzie udział wzięli także przedstawiciele władz gminy i powiatu staszowskiego. Uczestnicy marszu ubrani na czerwono z kolorowymi kwiatami i balonami przy dźwiękach muzyki przemierzali ulice Staszowa: Szpitalną, Kolejową, Krakowską, Rynek, Kościelną, Niepodległości, Wschodnią i Ogrodową.

Finałem była msza święta w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II. Podczas mszy uczeń Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Staszowie – Tomasz Leszczyński przeczytał tekst: "Niepełnosprawność jest normalną cechą wpisaną w ludzką egzystencję. Prawie każdy człowiek jest lub będzie nią dotknięty; wszyscy są nią zagrożeni. Czy wobec tego niepełnosprawność tak bardzo różni ludzi? Traktujmy niepełnosprawność normalnie. Ta niby-odmienność, co prawda utrudnia życie, wyzwala jednak wiele nowych możliwości i wspaniałych wartości. Odmienność nie powinna piętnować. Odmienność tworzy różnorodność i wzbogaca wspólnotę ludzką. Z ograniczeniami funkcjonalnymi boryka się człowiek. Barierami najeżone jest środowisko. Większość utrudnień, które wpływają na rozwój, samodzielność, aktywność i uczestniczenie w życiu społecznym, które obniżają jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną można ominąć, zmniejszyć lub zlikwidować. Na tym polega wyrównywanie szans. Róbmy to." Na koniec życzył on wszystkim wiary w ludzi, nadziei, wytrwałości i pasji na co dzień.

Celem przemarszu organizowanego z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest uświadomienie społeczeństwu, iż niepełnosprawność intelektualna nie może być powodem dyskryminacji społecznej. Jest to również zwrócenie uwagi na potencjał osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery: edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne i inne, które uniemożliwiają im prowadzenie aktywnego życia.

Organizatorem corocznego przemarszu, cieszącego się coraz większym zainteresowaniem, jest Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Staszowie – organizacja, która od 1995 roku prowadzi wielopłaszczyznowe wsparcie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną od chwili narodzin do uzyskania dojrzałości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie