Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Staszowie uczczono 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. To była piękna uroczystość [ZDJĘCIA]

ach
Minęło już 155 lat od wybuchu Powstania Styczniowego i od zwycięskiej bitwy oddziału Langiewicza (17 lutego 1863 roku) a mieszkańcy Staszowa i okolic wciąż pamiętają...Wciąż pamiętają o tych, którzy oddali życie w obronie wolności i w obronie Ojczyzny. Aby uczcić te jakże ważne wydarzenia z przeszłości w Staszowie, na cmentarzu przy kościele świętego Bartłomieja, miały miejsce piękne uroczystości. Zorganizowano je w poniedziałek, 22 stycznia.

Po odegraniu hymnu i powitaniu wszystkich obecnych przez Annę Karasińską, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, Marek Morawski, nauczyciel, odczytał apel poległych. Następnie w imieniu władz samorządowych Burmistrz Leszek Kopeć, wraz z przedstawicielami Rady Miejskiej w Staszowie – przewodniczącym Dominikiem Rożkiem oraz radnym Miejskim Piotrem Mazurem – oraz Michałem Skotnickim, starostą staszowskim, złożył kwiaty pod mogiłą powstańców 1863 roku.

Mogiła znajduje się na starym cmentarzu przy kościele świętego Bartłomieja, obok polowego ołtarza. Grób zawiera prochy czterech powstańców poległych w Staszowie w potyczce 1863 roku, oraz trzech poległych jesienią tegoż roku.

- W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku do walki przeciwko stutysięcznej armii carskiej, łącznie ze 176 działami, wystąpił oddział powstańczy. Polacy byli nieliczni, zaledwie siedmiotysięczne oddziały, słabo uzbrojone. Można by powiedzieć, że regułą były kosy, piki, sztachety, ale także drągi i siekiery. Cóż, jak ta armia prezentowała się względem oddziałów Czengieriego, Berga? Czy mieli szansę? Powiedzielibyśmy, że nie. Ale mieli olbrzymią motywację w sobie, olbrzymią siłę ducha, która nadawała sens ich działaniom – mówiła Paulina Mielnik, nauczycielka historii w staszowskim liceum, podczas wykładu przybliżającego historię powstania styczniowego. Nauczycielka przypomniała także o bitwie na ziemiach staszowskich, która miała miejsce 17 lutego 1863 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie