MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Suchedniowie posadzono tysiąc olch w ramach akcji "Zasadź Las nad Rzeką". Zobacz zdjęcia

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W sobotę 13 kwietnia w ramach akcji "Zasadź Las nad Rzeką" nad górką Kamionką w Suchedniowie wolontariusze posadzili tysiąc olch czarnych.
W sobotę 13 kwietnia w ramach akcji "Zasadź Las nad Rzeką" nad górką Kamionką w Suchedniowie wolontariusze posadzili tysiąc olch czarnych. Mateusz Bolechowski
Trwa trzecia edycja akcji "Zasadź Las nad Rzeką". W sobotę 13 kwietnia nad Kamionką w gminie Suchedniów wolontariusze posadzili tysiąc olch czarnych. Zobacz zdjęcia.

W Suchedniowie posadzono tysiąc olch w ramach akcji "Zasadź Las nad Rzeką"

Trwa trzecia edycja akcji "Zasadź Las nad Rzeką", której pomysłodawcą jest ichtiolog i hydrolog Michał Bień. Nd brzegami rzek, głównie tych niegdyś wyprostowanych przez meliorantów, sadzone są młode olchy czarne. - Drzewa wpływają na różnicowanie nasłonecznienia koryta rzeki, przez co ograniczają nagrzewanie i parowanie wody. Ponadto, wpływają na przywracanie siedlisk nad zdewastowanymi korytami rzek, poprawę jakości wody oraz stabilizację brzegów.

Zobacz zdjęcia z Suchedniowa:

Odtworzenie zróżnicowania krajobrazu przynosi wiele korzyści dla przyrody a poprzez to także dla nas - wyjaśnia Michał Bień. Zakup sadzonek finansują kielecki okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, fundacja Dzika Rzeka i WWF Polska. Od początku kwietnia tysiące drzewek posadzono nad Nidą, Mierzawą (powiat jędrzejowski), Plebanką (powiat konecki), Psarką (powiat kielecki) i Kamionką (powiat skarżyski).

Akcję nad Kamionką koordynowały miejscowe koło PZW i Centrum Kształceniowo Integracyjne w Michniowie. W sobotę 13 kwietnia rano przy zabytkowym młynie zebrało się co najmniej 40 osób. Wśród nich byli wędkarze, druhowie miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, samorządowcy, leśnicy i spora grupa mieszkańców. Prezes koła Polskiego Związku Wędkarskiego Rafał Kutwin pokazał, jak prawidłowo sadzić olchy, zebrani dowiedzieli się też, jaki cel ma sadzenie drzew nad brzegiem górskiej rzeki, po czym rozdzielono olsze i wyznaczono odcinki do ich sadzenia. W niełatwym terenie w ciągu kilku godzin zasadzono aż tysiąc mierzących po około metr olch.

Wolontariusze po zakończeniu pracy spotkali się nad zalewem suchedniowskim przy ognisku i pieczeniu kiełbasek, na które zaprosili wszystkich wędkarze. Jest szansa, że za jakiś czas Kamionka wróci do swojego naturalnego charakteru bystrej, górskiej rzeczki o zimnej, krystalicznej wodzie, w której dobre miejsce do życia znajdą pstrągi potokowe i chronione gatunki, jak minóg strumieniowy, głowacz czy pięknie ubarwiona ryba - strzebla potokowa, nazywana w świętokrzyskim olszówką, właśnie ze względu na to, że schronienie znajduje pod korzeniami rosnących nad brzegami olch.

Zobacz zdjęcia z Suchedniowa:

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie