Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Suchedniowie uczczą księdza infułata Józefa Wójcika

Mateusz Bolechowski [email protected]
Ksiądz Józef Wójcik z Arturem Żmijewksim i Sławomirem Zielińskim.
Ksiądz Józef Wójcik z Arturem Żmijewksim i Sławomirem Zielińskim. Mateusz Bolechowski
Ponad rok minął od śmierci księdza infułata doktora Józefa Wójcika, wieloletniego proboszcza parafii pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Suchedniowie.

Był wyjątkową postacią. Wsławił się jako obrońca wiary w okresie komunizmu, za co był wielokrotnie więziony i nękany przez służby Polski Ludowej. Gośćmi suchedniowskiej plebanii byli w tamtych czasach Karol Wojtyła i Lech Wałęsa.

Po 1989 roku duchownego doceniono - otrzymał najważniejsze polskie odznaczenia, a także Order Uśmiechu i medal Cavallerre della Republica Italiana od prezydenta Włoch Oscaro Luigi Scalfaro. O infułacie powstał również spektakl telewizyjny.

Złodziej w sutannie

Ważnym epizodem życia księdza Wójcika było wykradzenie z jasnogórskiego klasztoru kopii obrazu Matki Bożej, uwięzionego tam przez komunistów. Wcześniej obraz peregrynował po całej Polsce.

Ta historia była kanwą spektaklu teatru telewizji "Złodziej w Sutannie", zrealizowanego w 2008 roku przez Telewizję Polską. W rolę bohatera wcielił się Artur Żmijewski, gwiazdorską obsadę stanowili między innymi Marian Opania, Agata Buzek, Tomasz Kot, Maria Peszek, Olgierd Łukaszewicz, Henryk Talar, Jerzy Bończak i Andrzej Chyra. Reżyserem był Paweł Woldan.

Przypomnieli bohatera

W piątek w sali polonistycznej imienia Ireny Zielińskiej (ufundowanej przez jej syna, znanego dziennikarza Sławomira Zielińskiego) w Szkole Podstawowej numer 3 w Suchedniowie uczniowie ze szkół na terenie gminy mogli obejrzeć ten spektakl i spotkać się z reżyserem. Zebranych powitała dyrektor Izabela Głowala - Działak.

- Sądzę, że ksiądz infułat powiedziałby, że piękno i prawda tkwią w prostocie. Przywitam was tak, jak on to zawsze robił - witajcie, kochani - mówiła. Przypominała, że Józef Wójcik był nietuzinkową postacią, często łamiącą konwenanse, a młodzi mieszkańcy powinni poznać jego życie i pamiętać o osobie kapłana.

Odważny tytuł, ale dobry

Paweł Woldan wspominał rozmowy z księdzem infułatem.

- Był bardzo bezpośredni, ale żył tak, jak mówił. Kiedy zaproponowałem tytuł sztuki "Złodziej w sutannie", powiedział: odważny, ale zgadzam się. Potem mówił, że dzwonili do niego znajomi policjanci, twierdząc, że może inny byłby lepszy - opowiadał reżyser. Podczas pokazu obecni byli także miejscowi samorządowcy i dyrektor kieleckiego oddziału Telewizji Polskiej Marek Mikos.

- To nie tylko lekcja historii, ale i teatru. Obchodzimy 250-lecie teatru publicznego w Polsce, a jego największą sceną jest Teatr Telewizji - podkreślał. Po obejrzeniu sztuki odbyła się dyskusja.

Artur Żmijewski w Suchedniowie

Piątkowe spotkanie było częścią uroczystości, jakie odbędą się w sobotę, 9 maja w suchedniowskim kościele.

W tym dniu o godzinie 17.30 w świątyni zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca księdza Józefa Wójcika. Swój udział w uroczystości zapowiedzieli biskup radomski Henryk Tomasik, aktor Artur Żmijewski oraz Sławomir Zieliński. Nastepnie odprawiona zostanie msza święta, podczas której biskup będzie udzielał sakramentu bierzmowania młodzieży. Dodajmy, wizerunek słynnego kapłana znajduje się już na suficie kościoła.

SPRAWDŹ najświeższewiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie