Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem nie ma już szpitala zakaźnego. Co stanie się z zakażonymi koronawirusem?

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
pixabay.com/pixabay license
We wtorek, 15 września, szpital w Starachowicach przestał pełnić funkcję zakaźnego. To oznacza, że z ponad 400 zostało tam tylko 10 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, a pozostałe szpitale nie będą już do starachowickiej lecznicy odsyłać chorych. Gdzie w takim razie obecnie znajda pomoc zakażeni?

W ostatnim czasie doszło do sporych zmian, a Ministerstwo Zdrowia przekazało nową strategię walki z pandemią COVID-19. W związku z tym we wrześniu wojewoda świętokrzyski wydał 27 decyzji dla podmiotów leczniczych z województwa świętokrzyskiego, zabezpieczających opiekę nad pacjentem podejrzanym oraz zakażonym koronawirusem - na poziomach I i II, a także
w wybranych zakresach przewidzianych dla poziomu III. O co chodzi?

Chodzi o to, że każdy szpital w regionie świętokrzyskim powinien być przygotowany na przyjęcie osób zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Szpitale I poziomu to wszystkie szpitale w publicznej służbie zdrowia, które nie posiadają oddziału zakaźnego/obserwacyjno-zakaźnego. Szpitale II poziomu – szpitale z oddziałami zakaźnymi/obserwacyjno-zakaźnymi: w Świętokrzyskiem to Szpital w Starachowicach, Szpital w Busku – Zdroju oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Szpitale III poziomu zabezpieczenia to 9 lecznic wyznaczonych przez Ministerstwo Zdrowia na terenie kraju. W tym przypadku pacjenci ze Świętokrzyskiego będą przewożeni do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Jak wygląda w takim razie przyjęcie do szpitala w przypadku zakażenia lub podejrzenia zakażenia koronawirusem? Otóż pacjent powinien trafić do najbliższego szpitala. Jak przekazuje Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach, w przypadku braku możliwości udzielania pomocy w danej placówce, pacjent może być przekazywany do podmiotu leczniczego, który posiada możliwości ich udzielania. W razie konieczności przekazania pacjenta, należy kierować się odległością podmiotu leczniczego, który może tych świadczeń udzielić. Pacjenci ze szpitala poziomu I mogą być przekazywani do szpitala poziomu II, jak również do poziomu III. W przekazywanie pacjentów pomiędzy podmiotami leczniczymi zostaną zaangażowani Wojewódzcy Koordynatorzy Ratownictwa Medycznego. Warto również dodać, że do szpitala poziomu III, czyli Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie trafiać mają najcięższe przypadki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie