Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem ptaki ostrzegają przed zimą! Będzie wielki mróz i śnieg?

Lidia Cichocka
Fot. Lasy Państwowe
Rozpoczyna się zimowe liczenie ptaków. Ornitolodzy nie ustają w sprawdzaniu, kto przylatuje do nas i jak mają się te ptaki, które są z nami na stałe. Obecność niektórych anonsuje srogą zimę.

Ostatnie liczenie ptaków w naszym województwie miało miejsce na początku października, w ramach XIV edycji Europejskich Dni Ptaków. W październiku 14 obserwatorów Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody liczyło ptaki w lasach, na polach, zbiornikach wodnych, w dolinach rzek. Zaobserwowano 120 gatunków, w sztukach, bo i te liczono, było ich ponad 24 tysiące. Okazało się, że jesienią najpopularniejszy był szpak, naliczono ich 6628, o połowę mniej było krzyżówek, w czołówce są jeszcze gołębie grzywacze (2663) i czajki (2136). Ciekawostką były przelatujące kormorany, tych naliczono 698. Odnotowano aż 14 gatunków ptaków szponiastych, w tym gości z północy: błotniaka zbożowego, myszołowy włochate w sześciu miejscach na południu regionu obserwowano przelotne błotniaki stawowe oraz kobuzy. Z rzadszych drapieżników udało się napotkać kurhannika, kobczyka, orlika krzykliwego oraz sokoły wędrowne.

Tylko w trzech miejscach odnotowano przelotne żurawie. Natomiast koło Górek udało się zaobserwować migrujące gęsi tundrowe i gęsi białoczelne.

- W połowie stycznia rozpoczynamy zimowe liczenie ptaków – mówi Jarosław Sułek ornitolog. - Nie wiadomo jaka pogoda będzie, czy sprawdzą się prognozy zapowiadające 30 stopniowy mróz i opady śniegu.

Ornitolog zauważa, że mroźną pogodę mogą zapowiadać ptaki, które obserwowane są ostatnio na przykład jemiołuszki, których w ciągu minionych lat w Polsce nie widywano. Rzadkim a wybitnie zimowym gościem jest sikora lazurowa, która przyleciała do nas z Białorusi. Pojawiły się również czeczotki, piękne kolorowe ptaki zamieszkujące północ i wschód kontynentu.

- Czy rzeczywiście oznacza to nadejście ostrej, śnieżnej zimy? Proponuję zaczekać kilka dni. Jeśli tak będzie pamiętajmy o dokarmianiu ptaków, nasionami, owocami, słoniną, ale nie chlebem – apeluje ornitolog.

Jednocześnie w ostatni weekend stycznia 20 – 31 Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na 17. edycję Zimowego Ptakoliczenia. Tegoroczne, ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i spodziewane dalsze obostrzenia, będzie miało odmienna formułę. Ze względu na dobro i bezpieczeństwo przewodników i uczestników, zrezygnowano z organizacji wspólnych wycieczek, a postawiono na indywidualne liczenie ptaków przy karmnikach. Zimowe Ptakoliczenie z Dystansu polega na obserwacji ptaków przy karmniku (na parapecie, w ogródku, w parku itd.). Wziąć w nim udział może każdy, szczegóły na stronie otop.org.pl

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie