Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

mko
W poniedziałek, 4 lutego rozpoczyna się w Świętokrzyskiem kwalifikacja wojskowa. Potrwa do 26 kwietnia.

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2019 roku dotyczy przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2000 roku (tzw. rocznik podstawowy) oraz mężczyzn urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (tzw. roczniki starsze). Do kwalifikacji wojskowej mogą zostać wezwane również osoby (kobiety i mężczyźni), które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się do niej ochotniczo.

Łącznie z województwa świętokrzyskiego w 2019 roku planuje się wezwać ok. siedem tysięcy osób.

- Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej - mówi major Artur Kopczyński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach.

Kategorii zdolności jest cztery. Kategoria A – oznacza zdolność do czynnej służby wojskowej. Kategoria B to czasowa niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia, które
w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokuje odzyskanie pełnej zdolności do służby wojskowej. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej. Kategoria D oznacza niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej. Kategoria E to trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi służby wojskowej.

Jak wygląda cała procedura? Najpierw otrzymujemy wezwanie, gdzie wpisana jest data i miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Na terenie województwa świętokrzyskiego każdego roku funkcjonuje 14 powiatowych komisji lekarskich.

W danym dniu kwalifikacja rozpoczyna się o godzinie 8 zbiórką i sprawdzeniem obecności oraz tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji. Następnie każdy jest wzywany indywidualnie, najpierw w celu założenia ewidencji wojskowej, później przed komisję lekarską. Za parawanem, gdzie obecny jest tylko lekarz, trzeba rozebrać się do bielizny. Przeprowadzane jest badanie ze szczególnym naciskiem na wzrok i wady postawy. Mierzone są wzrost i waga. To dobry moment na przedstawienie dokumentacji medycznej zaświadczającej o naszych chorobach. Po badaniu lekarz orzeka kategorię zdolności do służby wojskowej. Z orzeczeniem trzeba wrócić do oficera Wojskowej Komendy Uzupełnień, który wydaje wojskowy dokument osobisty (książeczkę wojskową). – Po uprawomocnienia się orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej (14 dni), stajemy się osobą o uregulowanym stosunku do służby wojskowej - opisuje major Artur Kopczyński.

Od orzeczenia, wydanego przez powiatową komisję lekarską zainteresowany może odwołać się w ciągu 14 dni od dnia jego wydania.

W stosunku do osób wezwanych, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej bez (uzasadnionej) usprawiedliwionej przyczyny będzie zarządzane przymusowe doprowadzenie przez Policję, może być nałożona kara administracyjna w postaci grzywny lub kara ograniczenia wolności.

Na kwalifikację warto zarezerwować sobie kilka godzin. Można też ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie