Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem ruszyła kampania przeciw przemocy. Jej symbolem jest Biała Wstążka

Iwona Rojek
Wyróżniono wszystkich ambasadorów i współpracowników kampanii.
Wyróżniono wszystkich ambasadorów i współpracowników kampanii. Dawid Łukasik
W czwartek w województwie świętokrzyskim rozpoczęła się XX jubileuszowa kampania Białej Wstążki, która oficjalnie potrwa do 6 grudnia, a nieoficjalnie będzie trwać cały rok.

Kampanię pod hasłem „Kocham, szanuje, lubię, nie biję” zainaugurowała w Zespole Szkół Muzycznych Grażyna Pisarczyk w Kielcach, dyrektorka kieleckiego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, która dziękując wszystkim zaangażowanym za dotychczasową pomoc przy tym przedsięwzięciu, poprosiła o jego kontynuację.

- Cieszymy się z tego, że występujemy wszyscy przeciwko przemocy, która cały czas się rozpowszechnia – mówiła dyrektor Pisarczyk. – 20 lat temu, o pomoc pracowników ośrodka poprosiły 24 rodziny, w ubiegłym roku było ich już 2 tysiące. Średnio z pomocy specjalistów dyżurujących przy telefonie zaufania korzysta od 400 do 500 osób rocznie. System, jaki stworzyliśmy opiera się na współpracy wielu fachowców sędziów, policjantów, prokuratorów, pracowników socjalnych, psychologów i dobrze, że tutaj dziś z nami są. Mamy okazję wręczyć statuetkę Grzegorzowi Trapci, starszemu inspektorowi wojewódzkiemu do spraw przeciwdziałania przemocy, a także uhonorować kilkanaście osób, które cały czas pracują na rzecz ofiar przemocy.

Obecny na inauguracji kampanii Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości powiedział, iż ma świadomość tego, że walka z przemocą jest w pewnym sensie walką z wiatrakami, ale nie można się poddawać. – Obecny kult władzy, siły dominacji powoduje, że jesteśmy coraz bardziej agresywni, dlatego w sytuacji, gdy przemocy doświadczamy, nie można tego ukrywać i nie walczyć o siebie – podkreślał. - Najczęściej do przemocy dochodzi w domu, ale możemy być dumni z tego, że miasto Kielce zainicjowało w Polsce tę kampanię.

Anna Gromska, dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej w imieniu wojewody Agaty Wojtaszek pogratulowała wszystkim ambasadorom kampanii i przypomniała trudny czas powstawania ośrodka walczącego z przemocą. W obecnym kształcie - bardzo profesjonalny - zrodził się dzięki zaangażowaniu wielu osób. – Dużą rolę w walce z przemocą odgrywają też zespoły interdyscyplinarne, kieleckiego przewodniczącą jest Magda Gościniewicz, wicedyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – wspominała. – Jego członkowie pracują nad tym, aby położenie ofiary poprawiło się, aby mogła cieszyć się życiem bez doświadczania przemocy.

Z badań wynika, że w 80 procentach przypadków sprawcami przemocy są mężczyźni.

Miłą niespodzianką było wystąpienie na spotkaniu Wiesława Tkaczuka, wiceprezesa Effectora Kielce i zaproszenie wszystkich zainteresowanych na piątkowy mecz z AZS Politechniką Warszawską, podczas którego wszyscy zawodnicy będą nosili koszulki z napisami promującymi kampanię i zachęcali do walki z przemocą.

WAŻNE
Osoby, które doznają przemocy mogą zadzwonić pod całodobowe numery zaufania 19513 oraz 19525 lub pod numer 41 368-18-67 do Ośrodka przy ulicy 1 Maja 192 i tam uzyskać pomoc oraz poradę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie