MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskiem ruszyła kampania przeciwko nietolerancji, nienawiści, zachowań rasistowskich

/IB/
Musimy obniżyć naszą tolerancję na mowę nienawiści i wszelkie przejawy nietolerancji. Od obojętności na rasistowskie napisy rodzi się przyzwolenie na przemoc i czyny przestępcze - tłumaczyli wojewoda świętokrzyski i świętokrzyski komendant wojewódzki policji inaugurując kampanię "Inni - nie gorsi".

Kampania jest adresowana do wszystkich mieszkańców województwa. - Chcemy podnosić świadomość, jak rozpoznawać obszary nietolerancji, marginalizacji, stygmatyzacji, spychania na margines ze względu na rasę, wyznanie, płeć, wiek. Za mową nienawiści, która zaczyna się od nieprzyjemnych żartów, wytykania, idzie wzywanie do zachowań przestępczych - mówi wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba. Przypomniała, że za rozpoczęciem takiej kampanii w Kielcach przemawia historia miasta, rasistowskie napisy pojawiające się na murach budynków i zachowanie grupy młodych ludzi podczas wizyty Janusza Palikota w Kielcach.

Jak poinformował komendant wojewódzki policji Jarosław Szymczyk, w ubiegłym roku policja zajmowała się sześcioma sprawami dotyczącymi zachowań o charakterze rasistowskim i mowy nienawiści. W tym roku prowadziła trzy takie postępowania. - Ale to nie znaczy, że takich zdarzeń nie ma. Ciemna liczba nie ujęta statystykami jest wysoka, dlatego chodzi o to, żeby obniżyć próg akceptacji społecznej dla takich zachowań, które nam powszednieją, a podnieść próg wrażliwości. Chcemy przekonać mieszkańców do zgłaszania nam takich zachowań, żebyśmy mogli stawiać sprawców przed wymiarem sprawiedliwości - dodał komendant Szymczyk.

Kampania będzie trwała cały rok. Organizatorzy uruchomili specjalny adres e-mailowy [email protected], na który można przysyłać zdjęcia napisów propagujących brak tolerancji wraz z danymi adresowymi, gdzie ten napis się znajduje. - Każde zgłoszenie zostanie przekazane policji - zapewnia Agata Wojda, rzecznik wojewody.

Będzie również ogłoszony konkurs na scenariusz sztuki teatralnej na temat tolerancji dla uczniów szkół na terenie województwa świętokrzyskiego, a także konkurs fotograficzny na zdjęcia ilustrujące 12 rodzajów nietolerancji. Na podstawie tych zdjęć skonfrontowanych ze zdjęciami ilustrującymi zachowania równościowe zostanie wydany kalendarz na 2014 rok. Odbędzie się również cykl debat z młodzieżą, samorządami i mediami na temat: "Czy mniejszości potrzebują dodatkowych praw czy równego traktowania". Na zakończenie kampanii zaplanowano happening, na którym młodzież będzie zamalowywać napisy o charakterze dyskryminacyjnym.

Patronat nad kampanią objął Rzecznik Praw Obywatelskich. - Mam nadzieję, że świętokrzyska kampania "Inni - nie gorsi" będzie przykładem dla całej Polski - powiedziała dr Aleksandra Bentkowska, pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich. Przypomniała, że w ubiegłym roku Rzecznik występował ze wskazówkami do różnych instytucji publicznych na temat przestępstw na tle nietolerancji i mowy nienawiści. Apelował również do Rady Etyki Mediów, aby dziennikarze informując o popełnianych przestępstwach nie ujawniali narodowości sprawców, żeby nie stygmatyzować całej grupy etnicznej jak to się dzieje na przykład w przypadku Romów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie