Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. To innowacyjne terapie ratujące życie. Zobacz film

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 16 lat
To szansa dla pacjentów, którzy wyczerpali już wszystkie dostępne opcje leczenia. W czwartek, 26 października, w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach uroczyście otwarto Onkologiczne Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. To tu chorzy będą mieli dostęp do najnowocześniejszych terapii, które w refundacji znalazłyby się dopiero za kilkanaście lat. Koszt inwestycji to nieco ponad 6 milionów 757 tysięcy złotych.

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii otwarto Centrum Wsparcia Badań Klinicznych

Utworzenie i rozwój Onkologicznego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych ma służyć zwiększeniu liczby prowadzonych badań klinicznych oraz zwiększeniu dostępności innowacyjnych terapii dla pacjentów onkologicznych, wzrostu zaangażowania kadr medycznych w badania kliniczne, poprawy wiedzy pacjentów na temat tych badań oraz rozwojowi naukowemu. Krótko mówiąc - to miejsce, w którym spełniają się marzenia pacjentów i lekarzy o szybkim dostępie do innowacyjnych terapii.

Uczestnikami badań klinicznego mogą być pacjenci, dla których wyczerpano już wszystkie dostępne opcje leczenia. Drugą grupę stanowią pacjenci nowo zdiagnozowani, którym badacze wspomagani przez OnkoCWBK będą mogli zaoferować nowe, dużo skuteczniejsze metody leczenia, ale ze względu na koszt, dopuszczone przez NFZ dopiero w kolejnym etapie leczenia lub w ogóle nie refundowane w Polsce. - Marzenia się spełniają. Tym razem dzięki wsparciu Agencji Badań Medycznych. Ma to służyć naszym pacjentom poprzez otwieranie nowych możliwości leczenia – mówił profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Profesor Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych podkreślił, że badania kliniczne to dostęp do nowoczesnych terapii, które w refundacji znajdą się dopiero za kilka, kilkanaście lat. - Można sobie wyobrazić, że każdy z nas, kto mógłby zachorować na chorobę onkologiczną, chciałby być leczony lekami, które dostępne będą dopiero w przyszłości. To wielka szansa, szansa z której korzysta dziś Świętokrzyskie Centrum Onkologii. W sposób nieprawdopodobny podnosi się jakość terapii – powiedział Radosław Sierpiński.

Dodał, że kielecka Onkologia dołącza do elitarnej sieci ponad 20 ośrodków w Polsce. - Dzięki temu pacjenci będą mieli dostęp nie tylko do terapii tutaj rozwijanych, ale również do tych tworzonych w innych miastach. To naprawdę duża rzecz – podkreślił profesor.

Radości nie krył wicemarszałek Marek Bogusławski, który zaznaczył, że to wielki krok w stronę najnowocześniejszego leczenia oraz ogromna szansa dla świętokrzyskich pacjentów, którzy wykorzystali już wszelkie szanse leczenia i byli skazani na śmierć.

Projekt finansowany jest ze środków budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie