MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Szczeglicach uczczono 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego (zdjęcia)

/MJR/
W niedzielę pod tablicą wmurowaną w ścianie kościoła parafialnego w Szczeglicach złożono kwiaty. W ten sposób uczczono poległych w bitwie z czasu Powstania Styczniowego.
W niedzielę pod tablicą wmurowaną w ścianie kościoła parafialnego w Szczeglicach złożono kwiaty. W ten sposób uczczono poległych w bitwie z czasu Powstania Styczniowego. Marcin Jarosz
W niedzielę uczczono pamięć poległych w bitwie pod Szczeglicami, stoczonej w czasie Powstania Styczniowego. Hołd oddano modlitwą, kwiatami i uczniowską akademią.

[galeria_glowna]
Bitwa pod Szczeglicami rozegrała się 25 stycznia 1864 roku. Wedle zachowanych przekazów wynika, że tego dnia około 100 osobowa grupa powstańców dowodzona przez rotmistrzów Wojciecha Turskiego i Józefa Wysokiego została zaatakowana przez niespełna 40 osobowy lotny oddział kozacki. W wyniku walk powstańcy ponieśli poważne straty, ranni zostali obaj dowódcy. Dzięki dobrze zorganizowanemu atakowi Kozacy szybko rozproszyli powstańców. Wielu z nich podczas walki zginęło a pogoń za nimi odbywała się przez kilkanaście kilometrów.

Dziś tamto wydarzenie upamiętnia w Szczeglicach tablica, wmurowana w 2004 roku w ścianę miejscowego kościoła parafialnego. Jej fundatorem jest Marek Choina. W niedzielę modlono się tutaj w intencji wszystkich poległych. Jeszcze raz przypomniano, czym było powstanie. Mówił o tym między innymi ksiądz Jerzy Rybusiński, były proboszcz w Szczeglicach, obecnie proboszcz parafii w Kurozwękach.

- Dziś chcemy uczcić ofiarę ich życia nie tylko podczas potyczki w Szceglicach, ale też tych, którzy walczyli pod Jurkowicami, w obronie Staszowa i wszystkich, którzy walczyli na terenie województwa. To byli młodzi ludzie, nie mieli więcej niż 30 lat. Dali nam dowód bohaterstwa. Nie zawahali się. Dla nich było cenne zawołanie Bóg, Honor, Ojczyzna - mówił podczas homilii ksiądz Rybusiński.

Po mszy świętej kwiaty pod pamiątkowa tablicą złożyli między innymi przedstawiciele samorządu gminy Bogoria oraz środowiska kombatanckie. Kolejny element uroczystości ku czci powstańców miał miejsce w Szkole Podstawowej w Szczeglicach. Młodzież klasy 5 i 6 pod kierunkiem Ewy Żak - Saneckiej, Agnieszki Pawlik i Doroty Nowakowskiej zaprezentowała przygotowany wcześniej program artystyczny i mini wystawę poświęconą nie tylko potyczce pod Szczeglicami, ale i całemu Powstaniu Styczniowemu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie