Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szkołach ostatni dzwonek. Jaki był kończący się rok szkolny?

Piotr BURDA [email protected]
Bożena Potocka, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach podpisuje świadectwa, które jutro trafią do rąk uczniów.
Bożena Potocka, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach podpisuje świadectwa, które jutro trafią do rąk uczniów. Aleksander Piekarski
Dłużył się niemiłosiernie, zwłaszcza drugi semestr był wyczerpujący. Jutro kończy się rok szkolny 2012/13 i zaczynają się wakacje.

To jeden z najszczęśliwszych dni dla uczniów. Ostatni dzwonek, pożegnanie koleżankami, kolegami i nauczycielami. Jeśli do tego dołożyć świadectwo z dobrymi wynikami to szczęście jest absolutne. Podręczniki, tornistry i plecaki lądują w szafie. Koniec z porannym budzeniem, można spać do woli.

Tylko uczniowie trzecich klas gimnazjów i maturzyści jeszcze muszą trochę poczekać na wakacje. Pierwsi przechodzą przez rekrutację do szkół ponadgimnazjalnych, drudzy jutro poznają wyniki matury i będą czekać na przyjęcie do wymarzonej uczelni wyższej.

DŁUGA WIOSNA

Kończący się rok szkolny był wyjątkowo długi. W świętokrzyskim mieliśmy najdłuższy możliwy semestr wiosenny. To dlatego, że ferie zimowe zakończyły się bardzo wcześnie, jeszcze w styczniu. Mieliśmy więc pięć miesięcy nieustannej nauki, przerywanej jedynie krótkimi przerwami na święta wielkanocne, weekend majowy czy Boże Ciało. Do tego niekorzystny w tym roku okazał się przepis, że rok szkolny kończy się w ostatni piątek czerwca, który wypadł 28 czerwca.

- Uczniowie i nauczyciele są już zmęczeni, to był prawdziwym maraton - mówi Ewa Misorowska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 12 w Kielcach. Dlatego w jej szkole, jak i w wielu innych w czerwcu organizowano dni otwarte, dni sportu, święto talentów. Po to, aby trochę odpocząć. Tegoroczny przypadek pokazuje, że być może należy przyjąć rozwiązania z innych krajów, gdzie wakacje są nieco krótsze, ale za to w czasie roku szkolnego jest więcej przerw w nauce.

CENZURKA DLA SZKOŁY

Koniec roku to też czas podsumowań. Gdyby wypisać świadectwo całej świętokrzyskiej oświacie to ocena za naukę byłaby gdzieś pomiędzy dostateczną, a dobrą. Takie były bowiem wyniki naszych uczniów na egzaminach państwowych (bez jutrzejszego wyniku matury). Trochę lepiej należy ocenić sprawowanie.

- Najbardziej zależy mi, aby ten rok był bezpieczny - mówiła we wrześniu Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty. Taki też był. Rzadko słyszeliśmy o szkolnej przemocy, awanturach czy groźnych zdarzeniach z udziałem uczniów.

CORAZ MNIEJ UCZNIÓW

To był też kolejny rok niżu demograficznego. W świętokrzyskim mamy obecnie 207 999 uczniów. O ponad cztery tysiące mniej niż w ubiegłym roku i aż 18 tysięcy mniej niż przed pięciu laty. Spada też liczba nauczycieli, ale nie tak drastycznie jak liczba uczniów. W tym roku szkolnym w świętokrzyskim było 19 465 etatów nauczycielskich, o 459 mniej niż przed pięciu laty (mniej o 2,3 procenta). Spadek demograficzny widać w liczbie uczniów przystępujących do egzaminów. W tym kontekście zaskakuje mała liczba szkół, które zlikwidowano w tym roku.

Do kuratorium oświaty wpłynęło zaledwie czternaście wniosków w tej sprawie, przy czym połowa z nich dotyczyło liceów profilowanych i szkół dla dorosłych, które i tak istniały tylko "na papierze". Spadku liczby maturzystów nie odczuliśmy też na marcowej, próbnej maturze, którą "Echo Dnia" wspólnie z Radiem Kielce, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego i Urzędem Miasta w Kielcach. Mieliśmy 16 tysięcy uczestników, o pięć tysięcy więcej niż podczas pierwszej edycji naszej próby w 2010 roku.

DYLEMATY NAUCZYCIELI

Wakacje to też czas odpoczynku dla nauczycieli, największej grupy zawodowej w naszym regionie. W lipcu i sierpniu śledzić będą doniesienia w sprawie planowanych zmian w Karcie Nauczyciela. Od dłuższego czasu straszy się nimi pedagogów. Mówi się o zwiększeniu liczby godzin w tygodniowym pensum, zniesieniu przywilejów.

Pierwszy przywilej już zniesiono. Ten rok jest pierwszym od kilku lat, w którym nauczyciele nie dostali podwyżek. Dla wielu z nich ważniejsze jest teraz utrzymanie pracy, zwłaszcza w przypadku nauczycieli biologii, chemii, fizyki czy historii. Reforma programowa sprawiła, że zmniejszyła się liczba godzin tych przedmiotów.

NOWELA Z SZEŚCIOLATKAMI

Rodzice, zwłaszcza dzieci sześcioletnich i młodszych czekać będą na rozstrzygnięcie kwestii obniżenia wieku szkolnego w Polsce. Teoretycznie nastąpi to w przyszłym roku, ale to nic pewnego. Malejące słupki poparcia mogą sprawić, że rząd odstąpi od tego pomysłu, krytykowanego przez dużą część społeczeństwa.

DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU

Dziś w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Marii Skłodowskiej-Curie w Końskich odbędą się wojewódzkie uroczystości zakończenia roku szkolnego. Małgorzata Muzoł, świętokrzyski kurator oświaty już ma przygotowane swoje podsumowanie roku szkolnego.

- To był dobry i bezpieczny rok. Zadowolona jestem z wyników naszych uczniów, które powoli, ale systematycznie poprawiają się. Za egzaminy wystawiłabym świętokrzyskiemu "czwórkę z minusem". Mamy wielu zdolnych uczniów, począwszy od dziesięcioletniego mistrza matematyki z Kielc po młodych wynalazców w technikum w Połańcu - mówi Małgorzata Muzoł.

Na koniec życzenia, które jutro pewnie każdy uczeń usłyszy od swojego wychowawcy. - Dziękuje wszystkim za ten rok ciężkiej i dobrej pracy. A teraz czas na zasłużony odpoczynek. Życzę wielu ciekawych przygód, dbajcie o swoje bezpieczeństwo i do zobaczenia drugiego września - mówi Małgorzata Muzoł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie