Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szkole Podstawowej w Mójczy, w gminie Daleszyce oddano cześć Tadeuszowi Bukowi, który zginął w katastrofie smoleńskiej (WIDEO, ZDJĘCIA)

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
W zadumie złożono kwiaty, odbyło się też podniosłe przedstawienie. W środę, 5 kwietnia w Szkole Podstawowej w Mójczy, w gminie Daleszyce upamiętniony został patron szkoły, generał Tadeusz Buk, który zginął w 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. Zobaczcie zdjęcia oraz film z uroczystości.

W Szkole Podstawowej w Mójczy, w gminie Daleszyce oddano cześć Tadeuszowi Bukowi, który zginął w katastrofie smoleńskiej

W sobotę, 10 kwietnia będziemy obchodzić 13 rocznicę katastrofy smoleńskiej. Jedną z ofiar, która zginęła w dramatycznym wypadku był generał Tadeusz Buk, który w listopadzie 2010 roku został patronem szkoły w Mójczy.

W środę, 5 kwietnia delegacja złożona z burmistrza miasta i gminy Daleszyce Dariusza Meresińskiego, dyrektor Szkoły Podstawowej imienia Generała Tadeusza Buka w Mójczy - Marty Puchały i radnego Dariusza Sarka złożyła kwiaty pod popiersiem zmarłego generała.

- Misją naszej szkoły jest pielęgnowanie pamięci o generale Tadeuszu Buku, który urodził się w Mójczy, był absolwentem naszej szkoły -

mówiła dyrektor Marta Puchała.

Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński nie ukrywał, że przedstawienie wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej w Mójczy zrobiło na nim duże wrażenie. Uczniowie we wzruszający sposób przypomnieli sylwetki ofiar zbrodni katyńskiej, przypomnieli też o wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku.

-Chociaż Ci bohaterowie nie są już z nami to w naszej historii i pamięci są zawsze żywi. Generał Tadeusz Buk był patronem bohaterstwa i mam nadzieje, że dzieci, które uczęszczają do szkoły w Mójczy również wyrosną na bohaterów i patriotów

- zaznaczał burmistrz.

Kim był Tadeusz Buk?

Urodzony w Mójczy 1960 roku generał Tadeusz Buk był generałem dywizji, dowódcą Wojsk Lądowych Wojska Polskiego. Był bardzo cenionym dowódcą, który wprowadzał polskie wojsko w struktury Sojuszu Północnoatlantyckiego. Był absolwentem liceum imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach. Służbę w wojsku rozpoczął w 1984 roku, ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu i po-dyplomowe studia dowódczo-sztabowe w USA. W latach 2002-2005 dowodził 34. Brygadą Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Potem był zastępcą dyrektora Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, zastępcą dowódcy Dowództwa Koalicyjnego w Afganistanie, dowódcą dziewiątej - przedostatniej - zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku (2007-2008).

Szkoła w Mójczy pamięta

Szkoła w Mójczy otrzymała sztandar w listopadzie 2010 roku. Pierwszy gwóźdź pamiątkowy wbił w drzewce ojciec generała Józef Buk, a kolejne - żona generała Tadeusza Buka Regina, dzieci oraz zaproszeni na uroczystość goście. Po uroczystości odsłonięta została w szkole w Mójczy tablica pamiątkowa, przed którą każdego roku składane są kwiaty. W szkolnej izbie pamięci stanęła urna z ziemią spod Smoleńska, którą podarowali żołnierze żagańskiej 11 Dywizji Kawalerii pancernej, gdzie gen. Tadeusz Buk był dowódcą.

Przypominamy również, że w listopadzie 2021 roku przed szkołą w Mójczy odsłonięto popiersie tragicznie zmarłego generała, Tadeusza Buka. Popiersie z brązu stoi na granitowym postumencie obok masztu flagowego. Generał Buk wita wszystkich wchodzących do szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie