Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W szpitalu w Chmielniku mogą zaszczepić się przeciw Covid-19 osoby, które miały w przeszłości wstrząs anafilaktyczny

Iwona Rojek
Na oddziale alergologicznym w Powiatowym Szpitalu w Chmielniku kierownik Oskar Solarski razem z personelem bezpiecznie zaszczepią na Covid osoby, które w przeszłości przebyły wstrząs anafilaktyczny.
Na oddziale alergologicznym w Powiatowym Szpitalu w Chmielniku kierownik Oskar Solarski razem z personelem bezpiecznie zaszczepią na Covid osoby, które w przeszłości przebyły wstrząs anafilaktyczny. archiwum
Wiele osób, które w przeszłości doznały wstrząsu anafilaktycznego boją się zaszczepić przeciwko koronawirusowi, w obawie przez podobnymi przeżyciami. Jeśli mają obawy mogą udać się do Szpitala Powiatowego w Chmielniku, w którym personel oddziału alergologicznego bezpiecznie wykonuje takie szczepienia.

Oskar Solarski, wojewódzki konsultant do spaw alergologii oraz ordynator oddziału alergologicznego szpitala w Chmielniku informuje, że przebycie ciężkiej reakcji alergicznej, która może być przyczyną zgonu, wcale nie dyskwalifikuje pacjenta przed zaszczepieniem przeciw COVID-19. Trzeba zachować tylko odpowiednie procedury.

- Wiem, że wielu pacjentów otrzymuje odmowę w szpitalach, przychodniach, czy w Powszechnych Punktach Szczepień– mówi lekarz. – Zostają zdyskwalifikowani i rezygnują z zaszczepienia się co jest dużym błędem, bo w każdej chwili mogą zarazić się Covidem -19. Fakt przebycia takiego wstrząsu nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia. Jest to natomiast wskazanie do rozwagi i odpowiedniego postępowania, aby zapewnić danej osobie bezpieczeństwo - dodaje lekarz.

Oskar Solarski, alergolog, immunoterapeuta dodaje, że pacjent, który przeżył taki wstrząs musi zgłosić się do szpitala, w którym będzie jeden dzień hospitalizowany, a wcześniej telefonicznie zapisać się pod numer 41 354 21 36 na odpowiedni dzień.

- Do tej pory wykonaliśmy 30 szczepionek u osób po wstrząsie, a w kolejce czeka kolejnych 300 pacjentów – mówi ordynator.

– U każdej takiej osoby po wstrząsie, najpierw wykonujemy badania podstawowe i podłączamy pod monitor. Następnie przeprowadzamy testy z preparatami szczepionkowymi. Przy tym dodatnie wyniki z jednym preparatem wcale nie świadczą o współistnieniu nadwrażliwości na inny preparat. Aktualnie mamy do dyspozycji cztery rodzaje szczepionek i każdy kto tylko chce się zaszczepić zostanie na pewno zaszczepiony - mówi lekarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie