Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach operują mózg przez tętnicę udową

Luiza Buras-Sokół [email protected]
Lekarze Maciej Włosek i Igor Szydłowski z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Lekarze Maciej Włosek i Igor Szydłowski z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Aleksander Piekarski
Szpital Wojewódzki w Kielcach operuje tętniaki mózgu za pomocą technik małoinwazyjnych

Systematycznie wzrasta liczba embolizacji patologii naczyniowych mózgu wykonywanych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

- To nowoczesne, małoinwazyjne zabiegi, za pomocą których leczone są niebezpieczne dla życia tętniaki i inne zmiany w głowie. Wykrywa się je u coraz większej liczby pacjentów - mówi Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka prasowa lecznicy.

- To patologie wrodzone, które, według różnych danych, występują u 6 do 10 procent społeczeństwa - wyjaśnia doktor Maciej Włosek, radiolog z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Wewnątrznaczyniowe metody leczenia takich chorób są, dzięki małej inwazyjności, podobne do technik kardiologii interwencyjnej. Neurochirurg Igor Szydłowski opowiada, że w trakcie embolizacji, przez nakłucie tętnicy udowej wprowadzany jest specjalnie zaprojektowany cewnik, za pośrednictwem którego podawany jest materiał embolizacyjny, który zamyka daną patologię naczyniową. W wypadku tętniaków, są to platynowe spirale embolizacyjne, a w przypadku naczyniaków - rodzaj specjalnego kleju tkankowego. Dzięki tej metodzie, można zatrzymać istniejący krwotok z uszkodzonego naczynia lub niejako profilaktycznie zabezpieczyć wykrytą wcześniej patologię przed pęknięciem i bardzo poważnymi następstwami. Około 40 procent operowanych pacjentów trafia do szpitala już z krwotokiem, a szybko wykonany zabieg ratuje im życie.

- Największą zaletą tej metody jest to, że nie otwiera się głowy pacjenta, tylko stosuje się małoinwazyjne dojście – informuje doktor Szydłowski. Pacjent po niepowikłanym zabiegu może opuścić szpital już na drugi dzień.

Lekarz dodaje, że liczba chorych, u których przeprowadza się embolizacje, dynamicznie wzrasta. Obecnie, rocznie w Szpitalu Zespolonym w Kielcach wykonuje się około 100 takich zabiegów.

- Wzrost liczby pacjentów leczonych tą metodą wynika z dwóch przyczyn – wyjaśnia radiolog Maciej Włosek. Jak mówi, po pierwsze wzrasta liczba przypadkowo wykrytych tętniaków i naczyniaków mózgu, w związku z coraz większą dostępnością do badań diagnostycznych, głównie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

- Największe znaczenie ma jednak to, że metody leczenia wewnątrznaczyniowego rozwijają się bardzo dynamicznie i każdego roku doskonalszy sprzęt pozwala na podejmowanie leczenia trudniejszych przypadków, które dawniej były domeną tradycyjnej neurochirurgii – podkreśla Maciej Włosek.

Osoby szczególnie narażone na wystepowanie tętniaków mózgu (cierpiące na wielotorbielowatość nerek czy choroby zapalne tętnic), powinny być pod stałą opieką diagnostyczną.

Embolizacje patologii naczyniowych mózgu w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, obok Igora Szydłowskiego i Macieja Włoska, przeprowadza również neurochirurg Krzysztof Bartosz Kądziołka – lekarz, który przez wiele lata pracował we Francji. Dzięki jego doświadczeniu, zespół wdraża nowe metody leczenia.

Kieleccy lekarze takie procedury na dużą skalę wykonują od 2008 roku. Systematycznie jeżdżą na szkolenia do innych ośrodków europejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie