Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szydłowie otwarto pierwsze na świecie Multimedialne Muzeum Śliwki. Było wielu znanych gości

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Agnieszka Baxter oprowadzała gości po Muzeum Śliwki w Szydłowie. Wśród nich znalazła się między innymi: wiceminister sportu Anna Krupka. Więcej zdjęć na kolejnych slajdach>>>
Agnieszka Baxter oprowadzała gości po Muzeum Śliwki w Szydłowie. Wśród nich znalazła się między innymi: wiceminister sportu Anna Krupka. Więcej zdjęć na kolejnych slajdach>>>Piotr Walczak
W niedzielę, 17 września w budynku starego ratusza w Szydłowie otworzono pierwsze na świecie Multimedialne Muzeum Śliwki. Jego właścicielami są Agnieszka i Gavin Baxterowie.

Pierwsze Multimedialne Muzeum Śliwki na świecie powstało w Szydłowie

Muzeum Śliwki Manufaktura Śliwki w Czekoladzie - tak dokładnie brzmi pełna nazwa pierwszego na świecie, multimedialnego muzeum poświęconemu uprawie śliwek, które powstało w Szydłowie. Co prawda muzea śliwek istnieją już w Portugalii i we Francji, ale nie są one w pełni multimedialne.

Muzeum przybliża historię sadów śliwkowych, 600-letnią lokalną tradycję produkcji i przetwarzania, wartości jaką śliwka pełni w życiu mieszkańców regionu oraz jej znaczenie w kulturze ludzkości – mówi Agnieszka Baxter, właścicielka muzeum. – Pokazuje śliwkę w aspekcie lokalnym i globalnym - dodaje.

Muzeum przenosi zwiedzających do sadu – opowiada o historii Szydłowa, o mieszkańcach i ich pasji sadowniczej. Doznania wizualne i dźwiękowe sprawią, że zwiedzający są świadkami wspaniałego spektaklu przyrody od kwitnienia śliw, aż po zbiory.

Zwiedzających uwodzą nie tylko obrazy i dźwięki, ale przede wszystkim zapachy i smaki, bowiem tuż za magiczną kurtyną trafiają do szydłowskiej kuchni z przełomu XIX i XX wieku. Tu zobaczą, jak praży się powidła – aromatyczne, gęste i kremowe. Tu również będzie można odkryć ich niesamowity smak.

W czasie zwiedzania towarzyszy nam solidna porcja wiedzy o uprawianych w Szydłowie rodzajach śliwek. Na specjalnej ekspozycji możemy zobaczyć 45 odmian tych owoców, poznać ich charakterystyczne cechy oraz kolory. Dowiemy się również o wartościach odżywczych i leczniczych śliwki, a także jej roli w żywieniu człowieka przez stulecia do współczesności.

Ważnym elementem Muzeum Śliwki jest Manufaktura Śliwki w Czekoladzie. W tej części muzeum dowiemy się, jak tworzona jest słynna polska pralina – śliwka w czekoladzie, poznając jej historyczną linię produkcyjną.

- Muzeum to miejsce, w którym historia łączy się ze współczesnością. Mówimy o 600-letniej tradycji uprawy sadów i metodzie suszenia śliwek, którą zawdzięczamy mieszkańcom miasta pochodzenia żydowskiego. Śliwka z Szydłowa to nasze dziedzictwo kulturowe i narodowe. Pokazujemy znaczenie śliwki w kulturze i życiu mieszkańców nie tylko Szydłowa, ale całej ludności we wszystkich częściach świata. Muzeum staje się ważnym punktem na mapie turystycznej Polski, Europy i świata - mówi Agnieszka Baxter.

Podczas otwarcia Muzeum Śliwki w Szydłowie nie zabrakło wielu gości. Progi budynku starego ratusza przekroczyli między innymi: wiceminister sportu Anna Krupka, burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa świętokrzyskiego Marcin Piętak oraz były wójt Szydłowa i założyciel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Szydłowskiej Jan Klamczyński.

- Chcemy przyciągać turystów do naszego regionu nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Multimedialne Muzeum Śliwki nam w tym pomoże. Wspieram w sposób szczególny województwo świętokrzyskie. Cieszę się, że w takim pięknym miejscu jak Szydłów otwieramy tę placówkę - powiedziała wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka.

Zobacz zdjęcia z otwarcia Muzeum Śliwki w Szydłowie

Szydłów stolica polskiej śliwki
Szydłów zwany Stolicą Śliwki to średniowieczne miasteczko, wspominane przez kronikarzy już w XII wieku. Król Władysław Łokietek nadał miastu prawa miejskie, a jego syn Kazimierz Wielki uczynił je perłą wśród średniowiecznych miast. Otoczone obronnymi murami z pięknymi bramami wjazdowymi: Krakowską, Opatowską i Wodną staje się ważnym punktem handlowym na mapie ówczesnej Europy, tędy wiedzie Jagielloński Szlak Handlowy z Krakowa na Litwę. Miasteczko tętni życiem, powstaje gotycki kościół i zamek królewski, z czasem osiedlają się nowi mieszkańcy – żydowscy kupcy i rzemieślnicy, ożywiając szydłowski rynek. To właśnie dzięki ich wiedzy rozwinie się unikalna metoda przetwarzania śliwek czyli suszenie „na laskach”. Tutejsze sady należą prawdopodobnie do najwcześniej założonych na terenach Polski. Już w XIV wieku szlachetne odmiany drzew owocowych były bowiem uprawiane w królewskich i przyklasztornych ogrodach.

Obecnie gmina Szydłów to stolica uprawy śliwki w Polsce. Na jej terenie znajduje się blisko 2 tysiące hektarów sadów śliwkowych i 1700 gospodarstw rolnych. Dogodne warunki, a zara­zem wysoka kultura prowa­dzenia sadów powodu­je, iż owoce z Szydłowa cieszą się uznaniem i dużym popytem na giełdach rolno-spożywczych w centralnej i południowej Polsce, a także za granicą. Śliwki z Szydłowa trafiają między innymi na giełdy do Katowic, Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania, a nawet Gdańska i Białegostoku. Eksportowane są również zagranicę. Warto dodać, że rocznie w gminie Szydłów produkuje się około 20 tysięcy ton śliwek gdy produkcja tego owocu w całej Polsce wynosi około 100 tysięcy ton. Łatwo obliczyć, że z jednej gminy pochodzi około 20 procent produkcji śliwek w Polsce.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie