Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szydłowie powstała Miejska Winniczka. Posadzono dwie odmiany winorośli (ZDJĘCIA)

Piotr Walczak
Winne krzewy sadził burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz, przedstawiciele miasta oraz przedstawiciele fundacji Świętokrzyskie Winnice.
Winne krzewy sadził burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz, przedstawiciele miasta oraz przedstawiciele fundacji Świętokrzyskie Winnice. Piotr Walczak
Sadzonki winnych krzewów zostały posadzone w sobotę, 24 kwietnia przy murach obronnych w pobliżu Bramy Krakowskiej w Szydłowie. Na Miejską Winniczkę składa się dwadzieścia winorośli białej i czerwonej odmiany.

W sobotę, 24 kwietnia, posadzona została Miejska Winniczka Szydłowa. Dwadzieścia sadzonek odmian Solaris (biała) i Regent (czerwona) posadzili przedstawiciele władz miasta i gminy wraz ze świętokrzyskimi winiarzami. Ze strony samorządu sadzonki posadzili: Andrzej Tuz – Burmistrz Miasta i Gminy Szydłów, Katarzyna Skuza – Przewodnicząca Rady Miejskiej i Zbigniew Głogowski – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Fundację Świętokrzyskie Winnice reprezentowali Maciej Glinka i Michał Zieliński z Winnicy Terra oraz Elżbieta i Tomasz Woźniakowie z Winnicy Avra w Woli Żyznej. Pieczę nad Miejską Winniczką Szydłowa będzie sprawować właśnie Winnica Avra.

-Początkowo wraz z winiarzami planowaliśmy zorganizować festyn, podczas którego odbywałyby się degustacje win i innych produktów lokalnych. Niestety pandemia wszystko zweryfikowała i ograniczyliśmy się wyłącznie do posadzenia krzewów - powiedział burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz.

Miejska Winniczka Szydłowa znajduje się na południowo nachylonym stoku w sąsiedztwie murów obronnych i Bramy Krakowskiej przy ulicy Kieleckiej. Kiedy krzewy wyrosną i wydadzą pierwsze owoce, co najpewniej nastąpi za dwa lata, stanowić będzie dodatkową atrakcję miasta. O tradycjach winiarskich i winnicach świętokrzyskich można poczytać na tablicach, umieszczonych przez świętokrzyskich winiarzy w formie wystawy tymczasowej na szydłowskim rynku.

Jest to już trzecia Miejska Winniczka, którą w naszym regionie posadzili winiarze ze Świętokrzyskich Winnic. Pierwszą w 2019 roku była ta w Opatowie, a druga powstała w Sandomierzu.

Winiarski region

Tradycje winiarskie w naszym regionie sięgają zamierzchłych czasów. Pierwsze wzmianki o winnicach pojawiły się w kronikach już w XII wieku. Pisano w nich o takich miejscowościach, jak: Jędrzejów, Zagość, Wąchock czy Koprzywnica. Region świętokrzyski był więc najstarszym regionem winiarskim na ziemiach polskich, biorąc pod uwagę fakt, że ziemia lubuska nie należała w tamtych czasach do Polski. W okresie międzywojennym i tuż po wojnie, do upowszechniania winogrodnictwa i winiarstwa przyczynił się urodzony w Kotuszowie inżynier Stanisław Madej. Ten wybitny winogrodnik i specjalista od produkcji win, pracował między innymi w Sankt Petersburgu i Konstantynopolu, a później wykorzystywał swoje doświadczenia w niepodległej Polsce. Założył między innymi winnice w Kotuszowie i Szydłowie. Szczególnie ta kotuszowska owocowała znakomicie, niestety została całkowicie zniszczona podczas wojny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie