MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Tokarni miło będzie pożegnać gimnazjum

/dota/
Zabawa z fajerkami, czyli jak bawili się nasi przodkowie.
Zabawa z fajerkami, czyli jak bawili się nasi przodkowie. archiwum prywatne
W podróż w czasie przeniosą się gimnazjaliści - laureaci czwartego, piątego i szóstego miejsca plebiscytu na najsympatyczniejszą klasę województwa . Na tę wyprawę, połączoną z zabawą przy ognisku, zaprasza Park Etnograficzny w Tokarni.

Park Etnograficzny w Tokarni jest częścią Muzeum Wsi Kieleckiej. Na ogromnym obszarze (65 hektarów) można zobaczyć zabytkowe wiejskie zabudowania z różnych zakątków Kielecczyzny. Najciekawszymi są dwór z Suchedniowa z pełnym wyposażeniem wnętrz, spichlerz dworski ze Złotej z 1719 roku, barokowy kościół pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa nad Wisłą z 1763 roku, studnia z Gór, kuźnia z Radoski oraz wiatraki.

PODRÓŻ W PRZESZŁOŚĆ

Warto zobaczyć wnętrza mieszkalnych chałup z XIX i początków XX wieku oraz warsztatów rzemieślniczych: warsztat stolarza, plecionkarza, wytwórców gontów oraz szewca. Warto odwiedzić wnętrza XIX-wiecznej apteki, a także sklepik i pracownię krawcowej z okresu międzywojennego prezentowanych w organistówce z Bielin.
Park Etnograficzny jest idealnym miejscem na spędzenie wolnego czasu, ale także na żywe lekcje historii. Odbywają się tu lekcje muzealne i warsztaty etnograficzne realizowane są pod patronatem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. Zajęcia prowadzą etnografowie, plastycy oraz rzemieślnicy reprezentujący ginące zawody. Warsztaty realizowane są na świeżym powietrzu oraz w zabytkowych wnętrzach obiektów w skansenie.

NAUKA I PRAKTYKA

Tematy lekcji i warsztatów: strój ludowy jako wyznacznik tożsamości regionalnej, strój ludowy - co to takiego?, budownictwo ludowe na Kielecczyźnie, wyposażenie tradycyjnej chałupy chłopskiej z terenu Kielecczyzny, wybrane prace domowe w tradycyjnym gospodarstwie chłopskim, tradycyjne garncarstwo ludowe, "w kuźni wiejskiej" - kowalstwo ludowe na Kielecczyźnie, "bijże chłopie cepem z góry..." - czyli droga od kłosa do chleba, kapliczki przydrożne na Kielecczyźnie, legendy świętokrzyskie, "wynieśliśmy Marzenkę ze wsi" - tradycyjne pożegnanie zimy w kulturze ludowej, tradycyjne ozdoby wiejskich wnętrz mieszkalnych, siano, światy, podłaźniki - ludowe ozdoby bożonarodzeniowe, kraszanki, pisanki, cukrowe baranki - Wielkanoc w kulturze ludowej, "nalejcie wosku na wodę..." - Katarzynki i Andrzejki w tradycji ludowej, jak żyły dzieci na dawnej wsi, dawne gry i zabawy ludowe, "my się zimy nie boimy" - zabawy na śniegu.

W 2011 roku w Parku Etnograficznym w Tokarni będą organizowane gry terenowe. Przy chałupie ze Złotnik powstanie warzywny ogródek edukacyjny. Będą organizowane pokazy ręcznego koszenia żyta.

ZABAWA PRZY OGNISKU

Nasi gimnazjaliści wezmą udział w jednej z takich lekcji. Ale oprócz oryginalnej nauki, będzie też czas na zabawę. Naszych najsympatyczniejszych uczniów zapraszamy na wielkie ognisko z pieczonymi przysmakami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie