W trosce o bezpieczeństwo – nowatorskie rozwiązania z MESKO

Materiał informacyjny MESKO
Badania poligonowe APR-155 z wykorzystaniem stanowiska z lufą balistyczną
Badania poligonowe APR-155 z wykorzystaniem stanowiska z lufą balistyczną

MESKO będące najważniejszą częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej w dziedzinie produkcji amunicji i rakiet podejmuje szereg działań, których celem jest stworzenie nowoczesnego uzbrojenia przede wszystkim na potrzeby Wojska Polskiego, choć nie tylko. Od ponad dwóch lat Polska jest krajem przyfrontowym, a to z kolei sprawia, że kwestie związane z umacnianiem bezpieczeństwa stały się priorytetem. Dobrze wyszkolona i wyposażona armia jest fundamentem systemu obronnego państwa.

Bezpieczeństwo to jedno. Równie istotną rzeczą jest konkurencyjność, a światowy przemysł zbrojeniowy nie stoi przecież w miejscu i nieustannie oferuje nowe rozwiązania. Konkurencja jest duża.

- MESKO od lat stawia na badania i rozwój. W naszej Spółce pracuje wielu świetnie wykształconych inżynierów, konstruktorów oraz technologów, absolwentów najlepszych uczelni w kraju, którzy mają szereg znakomitych pomysłów. Systematycznie wdrażamy je w życie. Polska myśl technologiczna nie ustępuje światowym inicjatywom. Przykładem jest nasz flagowy sprzęt, czyli system rakietowy PIORUN, który jest najlepszym rozwiązaniem w tej klasie wyrobów na świecie. Nie ma sobie równych. Tę opinię podzielają użytkownicy, a to najważniejsza recenzja - podkreśla Prezes Zarządu MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska.

Prezes Zarządu MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska
Prezes Zarządu MESKO S.A. Elżbieta Śreniawska

PIORUNY nowej generacji tuż, tuż…

Wielokrotnie pisaliśmy, że produkowane przez MESKO systemy rakietowe PIORUN zyskały międzynarodowy rozgłos podczas konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Ma to ogromne znaczenie dla producenta, ponieważ nie ma lepszego miejsca na sprawdzenie sprzętu niż realne pole walki, gdzie panują różne, często ekstremalne warunki. Kolejną istotną sprawą są opinie i uwagi żołnierzy. Dzięki temu - co naturalne - są wprowadzane zmiany ulepszające sprzęt. Jeśli chodzi o zestawy rakietowe PIORUN, to MESKO nie spoczywa na laurach - zostały opracowane systemy nowej generacji – PIORUN (NG) oraz GRZMOT. Są to rozwiązanie będące rezultatem pracy wyłącznie polskich inżynierów.

- Nowe PIORUNY, to przełom na rynku. Zostały one wyposażone w zupełnie nowe głowice optoelektroniczne operujące w wielu zakresach widma. Część związana z optyką jest połączona z komputerem pokładowym i wszystkimi dostępnymi sensorami. Efekt jest taki, jakby PIORUN miał kilkanaście par oczu. Nowa głowica umożliwia unikanie pułapek zastawianych przez przeciwnika, co jest głównym problemem dostępnych obecnie przenośnych, przeciwlotniczych zestawów rakietowych. Wypuszczane często za śmigłowcem flary oraz inne pułapki świecą mocniej niż rozgrzany silnik statku powietrznego. Chodzi o to, by rakieta zboczyła z toru i ominęła samolot. Tymczasem umieszczony w  nowym PIORUNIE komputer – na podstawie różnych informacji – jest w stanie ocenić, że celem jest helikopter, który wypuścił pułapkę - wyjaśnia Członek Zarządu ds. rozwoju MESKO S.A. dr inż. Przemysław Kowalczuk.

Członek Zarządu ds. rozwoju MESKO S.A. dr inż. Przemysław Kowalczuk
Członek Zarządu ds. rozwoju MESKO S.A. dr inż. Przemysław Kowalczuk

W II połowie ubiegłego roku nowe PIORUNY przeszły z wynikiem pozytywnym testy poligonowe, a wcześniej cały cykl badań stacjonarnych.

Poza PIORUNEM (NG) i GRZMOTEM o zasięgu ponad 10 kilometrów, jest opracowywany Lotniczy Zestaw Rakietowy PIORUN, który będzie montowany na śmigłowce i będzie wykorzystywał pociski rakietowe PIORUN, chroniąc helikoptery przed zagrożeniami ze strony innych statków powietrznych.

Spółka ze Skarżyska – Kamiennej przy współpracy z CRW Telesystem – Mesko z Lubiczowa pod Warszawą stworzyła także Urządzenie Szkolno – Treningowe dla systemu PIORUN.

- Zostało ono po raz pierwszy zeprezentowane podczas ubiegłorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach i cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno przedstawicieli służb mundurowych, jak też cywilnych uczestników targów. Urządzenie to umożliwia prowadzenia treningu strzeleckiego jednocześnie na  czterech niezależnych stanowiskach treningowych nadzorowanych na bieżąco przez jednego instruktora zarówno w warunkach poligonowych z użyciem termicznych symulatorów obiektów powietrznych, imitatorów celów powietrznych stosowanych w SZ RP, a także obiektów rzeczywistych, jak też w salach wykładowych z zastosowaniem symulatora wirtualnej rzeczywistości VR lub z użyciem stacjonarnych imitatorów obiektów latających - informuje Członek Zarządu MESKO S.A. Marcin Ożóg.

Członek Zarządu MESKO S.A. Marcin Ożóg
Członek Zarządu MESKO S.A. Marcin Ożóg

Nowa amunicja

Oprócz systemów rakietowych równie istotną częścią działalności MESKO jest produkcja amunicji. W  tej dziedzinie fabryka ze Skarżyska – Kamiennej ma również na swoim koncie szereg sukcesów w  ramach prowadzonych prac badawczo – rozwojowych.

Po pierwsze w MESKO powstała amunicja z pociskiem przeciwpancernym z rdzeniem wolframowym kal. 5.56 x 45 mm, która ma znacznie większe przebicie niż dotychczas stosowana przez Wojsko Polskie i jest przeznaczona do zwalczania celów lekko opancerzonych i przebijania osłon balistycznych.

Ponadto MESKO stworzyło system amunicji programowalnej kal. 35 mm przeznaczony dla Okrętowego Systemu Uzbrojenia, a także amunicję precyzyjnego rażenia (APR) kal. 155 mm dla samobieżnych haubic KRAB i KRYL.

Amunicja precyzyjnego rażenia kal. 155 mm
Amunicja precyzyjnego rażenia kal. 155 mm

APR-155, to wyrób bardzo nowoczesny i zaawansowany technicznie na najwyższym światowym poziomie. Amunicja należy do rodziny efektorów naprowadzanych na laserowe promieniowanie odbite od celu. Została opracowana przez MESKO we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną, CRW Telesystem – Mesko oraz partnerem zagranicznym, ukraińską firmą PROGRESS. W skład rodziny wchodzi również amunicja precyzyjnego rażenia w kalibrze 120 mmm dla samobieżnych moździerzy RAK oraz przeciwpancerny pocisk kierowany PIRAT.

Lekki system ze sterowaną rakietą o zasięgu do 2,5 km PIRAT
Lekki system ze sterowaną rakietą o zasięgu do 2,5 km PIRAT

- Potwierdzeniem poprawności działania APR-155 są wyniki badań poligonowych przeprowadzone w  pełnym zakresie wymagań taktycznych pocisku. Zakładały one sprawdzenie funkcjonowania głowicy śledzącej oraz autopilota opartych na polskich blokach elektroniki, poprawnego działania polskich ładunków silnika marszowego oraz części bojowej. Testy na poligonie potwierdziły bardzo dużą precyzję naprowadzania w zasięgu rażenia celu 3,5 – 20 kilometrów oraz wykazały wzorowe działanie testowanych podzespołów. MESKO dysponuje zatem amunicją wielokrotnie sprawdzoną podczas badań poligonowych. Jej wprowadzenie na wyposażenie Sił Zbrojnych RP ustanowi zdolność do precyzyjnego rażenia przeciwnika poza zasięgiem jego broni na szczeblu taktycznym oraz rozszerzy zdolności prowadzenia wsparcia bezpośredniego przez artylerzystów - podkreśla Przemysław Kowalczuk.

Współpraca z zagranicznymi partnerami

Spółka ze Skarżyska – Kamiennej, jako członek międzynarodowych konsorcjów, współpracuje z największymi na świecie koncernami zbrojeniowymi. Chodzi o realizację największych programów Ministerstwa Obrony Narodowej związanych z poprawą bezpieczeństwa kraju. Dzięki temu MESKO zyskuje nie tylko nowe kompetencje związane z produkcją najnowocześniejszego uzbrojenia, ale  także stosowną infrastrukturę.

W programie WISŁA II skarżyska fabryka w ramach umowy offsetowej z amerykańskim potentatem zbrojeniowym Lockheed Martin będzie rozwijać kompetencje i zdolności związane z produkcją silników rakietowych klasy GMLRS oraz sprzętu i oprogramowania do projektowania silników na paliwo stałe.

Z kolei w wyniku współpracy w firmą Northrop Grumman (program WISŁA II) MESKO zyska zdolności do produkcji i montażu amunicji do armaty automatycznej Bushmaster montowanej na wozach bojowych Rosomak i  Borsuk, a także do produkcji i montażu amunicji programowalnej kal. 120 mm do czołgów ABRAMS oraz do produkcji, montażu i testów balistycznych amunicji do śmigłowców APACHE.

Ponadto w ramach programu OTTOKAR – BRZOZA MESKO pozyska technologie do produkcji rakiet BRIMSTONE 3, w programie HOMAR zdolności do produkcji elementów i montażu końcowego rakiet GMLRS, a w programie NAREW technologie do produkcji głównych podzespołów rakiety CAMM-ER.

Jak widać przed MESKO otwierają się kolejne perspektywy i możliwości poszerzenia wolumenu produkcji w oparciu o najnowocześniejsze światowe rozwiązania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie