Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wąchocku, po odnowionym cmentarzu żydowskim, będzie tablica pamiątkowa w rynku

Kazimierz Cuch
Kazimierz Cuch
W Wąchocku jest dobrze zachowany cmentarz żydowski- kirkut
W Wąchocku jest dobrze zachowany cmentarz żydowski- kirkut Kazimierz Cuch
Dla upamiętnienia żydowskiej społeczności, która przez wiele lat zamieszkiwała teren wąchockiego rynku, noszącego teraz imię Placu Majora Jana Piwnika „Ponurego” i jego okolic, właśnie w rynku stanie tablica.

Na tablicy znajdzie się napis:

Pamięci 500 Żydów, mieszkańców Wąchocka, przymusowo wywiezionych i zamordowanych przez niemieckich okupantów w latach 1939-1945”. Wąchock, październik 2022

Umieszczony na tablicy napis odczytać będzie można w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Podobna tablica w trzech językach, w 2006 roku stanęła na wąchockim cmentarzu żydowskim-kirkucie

Historia Żydów w Wąchocku

W Wąchocku jest zachowany, w niezłym stanie, cmentarz żydowski- kirkut. W 2006 roku cmentarz został odnowiony z inicjatywy Rafaela Fefermana, wąchockiego Żyda, który mieszkał w USA, przy wydatnym wsparciu ówczesnych władz Wąchocka, wojewody świętokrzyskiego.

Wtedy, na otwarciu odnowionego cmentarza, w swoim wystąpieniu Rafael Feferman historycznie, bardzo ciepło, opowiedział o historii Żydów w Polsce i obecnych, bardzo dobrych stosunkach tych dwóch narodów. Przeciwne w treści wypowiedzi, agresywnie atakujące Polaków, mieli inni Żydzi, którzy przyjechali do Wąchocka z USA.

Założony w 1911 roku cmentarz żydowski, zwany kirkutem, ma powierzchnię 2,5 tys. metrów kwadratowych i 40 dobrze zachowanych nagrobków- macew. Brak danych historycznych na temat liczby pochowanych tu ludzi. W 1939 roku w Wąchocku było 460 Żydów, którzy stanowili niecałe 20 procent ludności miasteczka. Po wojnie ocalało 24. Mieli tu swoją gminę wyznaniową, bożnicę, mykwę i wspomniany kirkut. Z powodu ubóstwa zostali włączeni do gminy żydowskiej w starachowickim Wierzbniku. Większość, razem z Żydami Wierzbnika, zginęła w 1942 roku, w hitlerowskim obozie zagłady, w Treblince.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie