Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W weekend Święto Śliwki i dożynki powiatu staszowskiego

Agnieszka Kuraś
Od lewej: wójt gminy Szydłów Jan Klamczyński, Małgorzata Laskowska - starościna Święta Śliwki i 18. dożynek powiatu staszowskiego oraz Waldemar Ziomek - Święta Śliwki i 18. dożynek powiatu staszowskiego.
Od lewej: wójt gminy Szydłów Jan Klamczyński, Małgorzata Laskowska - starościna Święta Śliwki i 18. dożynek powiatu staszowskiego oraz Waldemar Ziomek - Święta Śliwki i 18. dożynek powiatu staszowskiego. Agnieszka Kuraś
W sobotę i niedzielę, 27 i 28 sierpnia w Szydłowie odbędzie się Święto Śliwki – największa impreza sadownicza w województwie świętokrzyskim.

Gwiazdą tegorocznej imprezy będzie zespół IRA, który wystąpi w niedzielę. Wyjątkowo w tym roku drugi dzień imprezy - niedziela, połączony będzie z dożynkami powiatu staszowskiego co rozszerza dotychczasową formułę święta i stawia przed organizatorami dodatkowe wyzwania. Święto Śliwki już od 19 lat promuje owoce gminy Szydłów, która jest największym “zagłębiem śliwkowym” w Polsce.

Czytaj również: Starostowie Święta Śliwki w Szydłowie. Poznaj ich pracę

Szydłowska śliwka bedzie królowała

Podczas trwania imprezy nieziemski zapach śliwek będzie zwabiał publiczność w miejsce ich starodawnej metody suszenia „na laskach”. Można będzie spróbować jak śliwka smakuje ususzona dawną metodą. Będzie też wystawa kilkunastu odmian śliwek, degustacja owoców, a także stoiska z przetworami i potrawami ze śliwek.

Święto Śliwki rozpocznie sie w sobotę o godzinie 15. Wystąpi zespół ludowy Śladkowianki, a po nim dwa połanieckie zespoły – Sidus i Radius. Kolejne godziny umilać będą koncerty zespołów Fox, Serwis, Baciary oraz Etna. Będzie więc dyskotekowo, góralsko i disco-polowo. Sobotni program zakończy się dyskoteką do godziny 1.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem świętego Władysława. Oficjalne otwarcie Święta Śliwki i Dożynek Powiatu Staszowskiego nastąpi o godzinie 12.45, po którym wystąpi Orkiestra Dęta Huty Szkła Tadeusza Wrześniaka.

W klimat dożynkowy wprowadzą uczestników obrzędy wieńcowe. O miano najpiękniejszego rywalizować będzie osiem wieńców dożynkowych z gmin powiatu staszowskiego: Bogoria, Łubnice, Oleśnica, Osiek, Połaniec, Rytwiany, Staszów i Szydłów. Odbędzie się także konkurs stoisk sołeckich z gminy Szydłów oraz konkursy dla publiczności.

Organizatorzy zadbali także o dzieci – w sobotę i niedzielę na rynku w Szydłowie funkcjonować będzie wesołe miasteczko. W niedzielę na placu – szczudlarze, malowanie włosów i twarzy, pokazy baniek mydlanych.

W swoja pracę wkładają serce

Śliwka jest niedocenianym owocem – na naszych stołach wciąż królują jabłka, gruszki, pomarańcze. Jednak nie w Szydłowie.
Tutaj każde dziecko wie, że Szydłów śliwką słynie. Uprawianie śliwek przechodzi tu z pokolenia na pokolenie. Dla ludności lokalnej życie kręci się wokół tego niewielkiego fioletowego owocu. W jego uprawę wkładają trud pracy, ale i ogromne serce. Tak czyni starościna tegorocznego Święta Śliwki i dożynek powiatowych - Małgorzata Laskowska, która wraz z mężem Zbigniewem prowadzi w Szydłowie 16-hektarowe gospodarstwo sadownicze oraz 1,8 hektarową plantację moreli.

W pracach sadowniczych pomaga córka Sylwia, absolwentka wydziału Budownictwa na Politechnice Krakowskiej, która aktualnie studiuje zaocznie na trzecim roku Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Dorywczo pomaga także syn Hubert – uczeń II klasy szydłowskiego Gimnazjum.

Podczas Święta Śliwki, starościnie w pełnieniu tej zaszczytnej funkcji, będzie towarzyszył starosta szydłowskiego święta - Waldemar Ziomek z Orzelca w gminie Łubnice, który wspólnie z żoną Dorotą prowadzi 55-hektarowe gospodarstwo rolne. W gospodarstwie pomaga 3 synów: Jarosław – uczeń Technikum Teleinformatycznego w Tarnobrzegu, Łukasz – uczeń Technikum Energetycznego w Połańcu i Piotr – uczeń III klasy Gimnazjum w Łubnicach.

Bilety wstępu: w sobotę – 8 złotych, w niedzielę do godziny 14.30 wstęp wolny, po godzinie 14.30 bilet będzie kosztował 12 złotych. Dzieci do lat 10 mają wstęp gratis. Bilet wstępu upoważnia także do zwiedzenia wszystkich zabytków Szydłowa.

Głównym organizatorem imprezy jest Gminne Centrum Kultury w Szydłowie przy udziale Gminy Szydłów i Starostwa Powiatowego w Staszowie.

RAMKA

PROGRAM GODZINOWY

Sobota, 27.08.2016
15.00 Otwarcie Święta Śliwki oraz występ Zespołu „Śladkowianki”
15.30 Folk Biesiada – Zespół Sidus i Radius z Połańca
17.00 Koncert zespołu FOX
18.00 Koncert zespołu Serwis
20.00 Baciary
21.30 ETNA
22.30 – 01.00 Dyskoteka z DJ

Niedziela, 28.08.2016
11.30 Msza Św. w kościele św. Władysława
12.45 Oficjalne otwarcie na placu zamkowym
13.15 Orkiestra Dęta Huty Szkła Wrześniak Glassworks
13.35 Obrzędy wieńcowe
14.05 Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dondiuszan (Mołdawia)
14.30 Pokaz taneczny Jumpstyle
14.45 Występ zespołu The Pearl
15.45 Koncert zespołu YUKA
17.00 Camasutra
18.00 Próba akustyczna, koncert zespołu IRA
20.00 Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dondiuszan (Mołdawia)
20.20 Koncert zespołu Siostry Matkowskie
21.30 Lightshow: taneczne pokazy świetlne
21.45 – 01.00 Zabawa z zespołem Cytrus

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie