Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wiązownicy Kolonii powstała Retro Klasa. Przypominają, jak uczono przed pierwszą wojną światową

akr
To było nie lada wydarzenie dla najstarszych mieszkańców Wiązownicy-Kolonii w gminie Staszów, a najmłodsi mieszkańcy tej miejscowości mieli wyjątkową lekcję historii.

Powróciło wspomnienie dawnych lat

W Wiązownicy Kolonii w liczącym 107 lat, drewnianym budynku byłej szkoły utworzono Retro Klasę. Zanim jednak doszło do tej historycznej chwili kilkoro aktywistów z Wiązownicy-Kolonii ze Stowarzyszenia Dolina Kacanki doprowadziło do powstania tego wyjątkowego miejsca. Budynek, w którym mieści się klasa przetrwał dwie wojny, czasy komunistyczne.

Retro klasa wyposażona jest w kilkanaście ławek z pierwszej połowy XX wieku, starą tablicę, biurko i fotel wieloletniego kierownika tej placówki. W tej wyjątkowej na skalę regionu klasie znajduje się wiele pomocy naukowych i plansz, które pamiętają czasy Piłsudskiego, Bieruta, Gomułki, Gierka czy Wałęsy. Na oficjalnym otwarciu Retro klasy pojawili się byli uczniowie nauczyciele, dyrekcja, rodzice. Powróciły dawne wspomnienia. Na moment uczestnicy przenieśli się do początku XX wieku.

Retro Klasa połączyła pokolenia
Podczas otwarcia klasy kilkoro uczniów ze świetlicy Jutrzenka zasiadło w blisko stuletnich ławkach i poznało tajniki pisania gęsim piórem i używania stalówki oraz atramentu. Zajęcia te spotkały się z dużym zainteresowaniem. Dodatkowego uroku dodawało im światło lamp naftowych, którymi oświetlono salę.

- Celem głównym naszej inicjatywy było ożywienie i uratowanie wyjątkowego budynku oraz ukazanie walorów historycznych i kulturowych naszego regionu. Rezultatem jest unikalna, żywa lekcja historii, gdzie młodzież i dzieci będą poznawać tajniki dawnej szkoły poprzez aktywne warsztaty. Naszym celem było także wspólne działanie mieszkańców polegające na zaangażowaniu w renowację sali lekcyjnej, sprzątanie i zagospodarowanie terenu, remont ławek i pomocy szkolnych. Zależało nam także na upowszechnieniu wiedzy i tradycji związanej z historią tego miejsca, służącego jednocześnie integracji społecznej na rzecz poprawy wizerunku wsi i jej estetyki - powiedział Jacek Piwowarski ze Stowarzyszenia Dolina Kacanki.

W ramach projektu powstała wyjątkowa publikacja, która ukazuje historię szkolnictwa Wiązownicy od 1529 roku.
- Dobrem wspólnym jest nie tylko nasza szkoła, ale głównie poczucie dumy z własnej historii i praca na rzecz jej uratowania. Pragniemy podziękować wszystkim osobom, które czynnie włączyły się w proces powstawania Retro Klasy i ratowania naszego dziedzictwa. Wierzymy, że nasze działania są początkiem nowego życia tego wyjątkowego miejsca i przyczynią się do jego zachowania. To jest nasz moralny obowiązek i swoisty dług, który powinniśmy spłacić naszej szkole, która wypuściła spod swych stuletnich skrzydeł tysiące absolwentów - dodał Jacek Piwowarski

Projekt “Retro Klasa - żywa lekcja historii” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Dolina Kacanki. Dofinansowano go ze środków Programu Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności realizowanego przez Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie