Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W wieku stu lat zmarł pochodzący z okolic Opatowa żołnierz Armii Krajowej, pułkownik Jan Górski

OPRAC.:
Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Pułkownik Jan Górski
Pułkownik Jan Górski PAP
W wieku 100 lat zmarł płk Jan Górski, uczestnik II wojny światowej i współtwórca Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pochodził z Jagnina koło Opatowa.

Zmarł żołnierz Armii Krajowej, pułkownik Jan Górski

O jego śmierci poinformował w niedzielę wojewoda wielkopolski.

Pułkownik Jan Górski dawał nieustannie świadectwo swojego patriotyzmu, będąc przykładem dla młodszych pokoleń, że w służbie swojej Ojczyźnie, nie bacząc na przeszkody, trzeba i warto trwać przy ideałach, w każdych okolicznościach zachowując narodową i obywatelską przyzwoitość oraz tożsamość

- napisał w niedzielę w mediach społecznościowych wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Jan Górski urodził się 15 kwietnia 1922 roku, jako syn właścicieli majątku Jagnin, koło Opatowa. Maturę zdał na tajnych kompletach w 1942 roku. We wrześniu tego samego roku, po zaprzysiężeniu do ZWZ, rozpoczął działalność konspiracyjną jako łącznik. Jednocześnie został skierowany na kurs podchorążych, który ukończył w marcu 1943 roku ze stopniem kaprala podchorążego. W maju 1943 roku po naradzie obwodu AK, został złapany przez bojówkę Armii Ludowej i miał zostać rozstrzelany na mocy wyroku śmierci z 8 maja 1943 roku. Pomimo wykonanej egzekucji udało mu się cudem przeżyć i schronić w bezpiecznym miejscu. Po zakończeniu leczenia skierował się do partyzanckiego oddziału Barwy Białe w Obwodzie Opatów. Podczas akcji „Burza” służył w V kompanii 2 Pułku Piechoty Legionów. Okres walki partyzanckiej ukończył w roli dowódcy plutonu.

W kwietniu w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu zorganizowana została uroczystość jubileuszowa z okazji 100-lecia urodzin pułkownika Górskiego.

"Należy pan do pokolenia, które los doświadczył ponad miarę, żądając ofiar nie tylko w czasie wojny, ale też po niej. Mimo niezwykle trudnych doświadczeń nie pozwolił pan owładnąć się zgorzknieniu, ale zachował hart ducha, radość życia oraz siłę woli, by służyć innym. Służyć jako znakomity lekarz i współtwórca, a następnie prezes Światowego Związku Żołnierzy AK w Poznaniu i Wielkopolsce" - napisał premier Mateusz Morawiecki, w odczytanym podczas spotkania liście.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył jubilatowi medal "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945".

- Dziękuję za wszystkie życzenia. Nie byłem nigdy bohaterem i za bohatera się nie uważałem. Byłem normalnym żołnierzem. Armia Krajowa liczyła około 400 tysięcy żołnierzy – jednym z nich byłem ja – powiedział jubilat podczas uroczystości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie