Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wiśniówce uczczono pamięć zamordowanych redaktorów gazety "Odwet"

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
W czwartek 17 marca, kwiaty przed obeliskiem w Wiśniówce złożyli, od lewej: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Staszowa Tomasz Klimek, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, starosta staszowski Józef Żółciak i zastępca burmistrza doktor Ewa Kondek.
W czwartek 17 marca, kwiaty przed obeliskiem w Wiśniówce złożyli, od lewej: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Staszowa Tomasz Klimek, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, starosta staszowski Józef Żółciak i zastępca burmistrza doktor Ewa Kondek. Jan Mazanka
W czwartek, 17 marca w Wiśniówce władze samorządowe Staszowa i powiatu staszowskiego uczciły pamięć pomordowanych przez Niemców w 1942 roku redaktorów gazety "Odwet" należącej do oddziału partyzanckiego Armii Krajowej ,,Jędrusie”.

W 80. rocznicę pacyfikacji redakcji ,,Odwetu”, przed obeliskiem w Wiśniówce, starosta staszowski Józef Żółciak, burmistrz miasta i gminy Staszów Leszek Kopeć, zastępca burmistrza doktor Ewa Kondek i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Staszowa Tomasz Klimek, złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Obelisk został ustawiony w 1971 roku, w miejscu nieistniejącego budynku redakcji, gdzie doszło do tragedii.

Konspiracyjna gazeta ,,Odwet” została założona przez Władysława Jasińskiego, zaraz po wybuchu II Wojny Światowej. Pismo rozpowszechniano na południu oraz w centrum Polski. W okresie od marca do maja 1940 roku ,,Odwet” docierał między innymi do Mielca, Dębicy, Tarnowa, Rozwadowa, Niska, Przeworska, a na zachód od Wisły swym zasięgiem obejmował ziemię sandomierską z Opatowem i Ostrowcem oraz tereny powiatu staszowskiego, buskiego i iłżeckiego.

W dniu 17 marca 1942 roku, tarnowskie gestapo wraz z lokalnymi żandarmami zorganizowało obławę na dom w Wiśniówce, w którym mieściła się centrala ,,Odwetu”. Niemcy otoczyli dom i rozpoczęli ostrzał. Czteroosobowa załoga broniła się przez kilka godzin, ale ostatecznie partyzanci zginęli podczas próby ucieczki z płonącego budynku. Podczas zasadzki śmierć poniosły cztery osoby, które w tym czasie były w redakcji: Bolesław Czub ,,Szary”, Karolina Stawiarz ,,Lala” oraz Jan Sobiegraj i Longinus Zajączkowski. Jedynym redaktorem ,,Odwetu”, który wówczas uniknął śmierci był Zbigniew Kabata ,,Bobo”, który kilka dni przed pacyfikacją redakcji, został wysłany w okolice Iłży. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Kanadzie, gdzie zmarł w 2014 roku.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Staszowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie