Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zawichoście o obrzędach, zwyczajach i tradycji ludowej (ZDJĘCIA)

s
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania.
Pamiątkowe zdjęcie uczestników spotkania. MGOK Zawichost
W Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Zawichoście odbyła się promocja publikacji „Miasto movie o tradycji - obrzędy, zwyczaje i tradycje ludowe w przestrzeni miejskiej Sandomierza, Zawichostu i Koprzywnicy.

W wydarzeniu wzięli udział: Katarzyna Kondziołka - burmistrz Zawichostu, Tomasz Siwek - zastępca burmistrza, radni, ksiądz proboszcz Piotr Szpyt, Anna Żak - dyrektor szkoły i przedszkoli w Zawichoście, Agnieszka Gubernat-Gajek - zastępca dyrektora szkoły i przedszkoli w Zawichoście; Marzena Drobiazg - dyrektor szkoły i przedszkola w Czyżowie Szlacheckim; Halina Jakóbczak - dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Zawichost, mieszkańcy miasta i gminy Zawichost oraz zaproszeni goście.

Spotkanie otworzyła Patrycja Sus- Lutyńska dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury, która przywitała wszystkich gości i opowiedziała o projekcie „Miasto movie o tradycji”. Następnie autorka projektu i publikacji etnolog i antropolog kultury, etnograf Muzeum Okręgowego w Sandomierzu Kinga Kędziora – Palińska przybliżyła idee projektu oraz poszczególne elementy jego realizacji.

Po projekcji filmu etnograficznego, w którym nie zabrakło kadrów z Zawichostu autorka przedstawiła wolontariuszy z gminy Zawichost, którzy brali udział w projekcie. Następnie młodym badaczom wręczono upominki ufundowane przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury.

Wśród 55 uczniów zaangażowanych w projekt, aż 20 osób pochodziło z gminy Zawichost a byli to: Natalia Anders, Oskar Kozieł, Malwina Kucharska, Oliwia Kozieł, Martyna Bartos, Joanna Stępień, Patrycja Jurak, Andżelika Sobieszkoda, Igor Jaworski, Roksana Stępień, Izabela Sadowska, Agnieszka Wieczorek, Patrycja Wieczorkowska, Weronika Kalita, Magdalena Góras, Katarzyna Pawłowska, Maciej Molenda, Adrian Bryndza, Michał Sierociński i Rafał Kaluźniak.

W swoim wystąpieniu Katarzyna Kondziołka burmistrz Zawichostu podkreśliła jak ważne jest pielęgnowanie, ale również przekazywanie naszych lokalnych tradycji z pokolenia na pokolenie.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.

Organizatorzy dziękują Renacie i Grzegorzowi Siwkom , właścicielom firmy „Maspek” za przygotowanie zawichojskich szczodroków – tradycyjnego pieczywa obrzędowego, które zostało wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie